Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Syrop prawoślazowy alte

Spis treści

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - skład

100 g preparatu (co odpowiada 76,3 ml) zawiera 36 g maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego (5:36), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda z etanolem (47,9:1). 5 ml syropu zawiera 2,36 g maceratu z korzenia prawoślazu, co odpowiada 325 mg korzenia prawoślazu. Zawartość etanolu nie więcej niż 0,8% m/m (1,0% V/V). Preparat zawiera kwas benzoesowy.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Tradycyjne działanie syropów, zawierających maceraty z korzenia prawoślazu tłumaczy się działaniem osłaniającym na błonę śluzową jamy ustnej i gardła i łagodzeniem stanów podrażnienia. Syrop zawiera wyciąg wodny (macerat) z korzenia prawoślazu, który zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz, działa osłaniająco na zmienioną błonę śluzową gardła oraz zmniejsza podrażnienie receptorów kaszlu i częstotliwość odruchu kaszlowego.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - wskazania

Tradycyjny preparat roślinny stosowany jako środek łagodzący objawy podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas benzoesowy i jego pochodne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - ostrzeżenia

Preparatu nie należy stosować dłużej niż tydzień. Jeśli podczas stosowania wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Preparat zawiera sacharozę w związku z tym należy go ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 5 ml syropu zawiera 4,2 g sacharozy; 10 ml syropu zawiera 8,4 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Lek zawiera 0,8% m/m (1,0% V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 131 mg na dawkę 10 ml, co jest równoważne ok. 3,3 ml piwa lub ok. 1,3 ml wina - szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby i padaczką. Dawka stosowana u dzieci zawiera małą ilość etanolu - mniej niż 100 mg na dawkę.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - ciąża

W związku z brakiem wystarczających danych, stosowanie syropu podczas ciąży i w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte - efekty uboczne

U osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka. Przy zbyt częstym dawkowaniu syropu, powyżej zatwierdzonego schematu dawkowania, może dochodzić do działania przeczyszczającego.

Syrop prawoślazowy alte - interakcje

Syrop prawoślazowy zawarty w leku może opóźniać wchłanianie niektórych leków, dlatego zaleca się zachowanie 1/2 do 1 h odstępu podczas przyjmowania innych preparatów.

Syrop prawoślazowy alte - dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 3-6 lat: 5 ml, dawkę można stosować do 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml, dawkę można stosować do 3 razy na dobę. Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 10 ml, dawkę można stosować od 3 do 4 razy na dobę. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, zaleca się wdrożenie innego leczenia. Stosowanie leku u dzieci poniżej 3 lat nie jest zalecane.

Syrop prawoślazowy alte - uwagi


Podobne leki
Apitussic
Guajazyl
GuajaVIS
Kalium guajacolosulfonicum

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!