ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Tussipect

Tussipect to lek w formie syropu o działaniu wykrztuśnym. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, a ponadto redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Prowadzi do hamowania obrzęku, jak również ilości zalegającej wydzieliny. Poznaj wskazania, działanie oraz dawkowanie preparatu.       
Spis treści

Reklama

Tussipect - skład

1 tabl. zawiera 15 mg chlorowodorku efedryny, 60 mg suchego wyciągu z korzenia lukrecji (DER 5-9:1), 72 mg sproszkowanego korzenia lukrecji, 12 mg saponiny i 16,7 mg benzoesanu sodu. Preparat zawiera sacharozę i czerwień koszenilową (E 124).

Reklama

Tussipect - działanie

Złożony preparat o działaniu wykrztuśnym. Efedryna silnie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przede wszystkim oskrzeli oraz pogłębia i przyspiesza proces oddychania. Pobudza receptory w drzewie oskrzelowym, powodując rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Składniki zawarte w lukrecji obniżają napięcie powierzchniowe i rozmiękczają śluz wydzielany w górnych drogach oddechowych, działają przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i przeciwwirusowo. Saponiny i benzoesan sodu powodują zwiększenie wydzielania gruczołów oskrzelowych. Po podaniu doustnym efedryna osiąga Cmax w ciągu 3 h. T0,5 wynosi 6 h. Efedryna nie wiąże się z białkami osocza, cała frakcja występuje w stanie wolnym, a metabolity są wydalane z moczem.

Reklama

Tussipect - wskazania

Choroby dróg oddechowych przebiegające z trudnością w odksztuszaniu. Efedryna działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, prowadząc do zmniejszenia obrzęku i ilości powstającej wydzieliny. Ze względu na zawartość saponin oraz korzenia lukrecji, lek wykazuje działanie wykrztuśne.

Reklama

Tussipect - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ze względu na zawartość efedryny nie należy stosować leku w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, cukrzycy, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego i padaczce. Nie stosować leku u dzieci w wieku do 12 lat.

Reklama

Tussipect - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Nie należy stosować równocześnie innych leków zawierających substancje o podobnym mechanizmie działania, np. leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę lub leków przeciwastmatycznych bez konsultacji z lekarzem. Nie należy przyjmować leku w godzinach wieczornych, gdyż może powodować trudności w zasypianiu. Lek zawiera sacharozę - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania gluzkozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni go przyjmować. Ponadto preparat zawiera czerwień koszenilową (E 124), która może wywołać reakcje alergiczne.

Reklama

Tussipect - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Tussipect - efekty uboczne

Ze względu na zawartość efedryny mogą wystąpić: pobudzenie, zawroty głowy, rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk, zaburzenia snu; kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi. Ze względu na zawartość saponin istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka, objawiająca się wystąpieniem mdłości, wymiotów, bólów brzucha. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Tussipect - interakcje

Stosowanie efedryny może spowodować interakcje z: glikozydami nasercowymi lub halotanem (zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca), lekami hipotensyjnymi (zmniejszenie ich skuteczności), inhibitorami MAO (ryzyko zwiększenia ciśnienia krwi, z przełomem nadciśnieniowym włącznie, działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia MAO), pochodnymi alkaloidów sporyszu lub oksytocyną (nasilenie ich działania), acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz (nasilenie działania efedryny), salbutamolem i innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (nasilenie działań niepożądanych efedryny na układ krążenia, nie powinny być jednocześnie stosowane).

Tussipect - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 2 tabl. 3 razy dziennie, popijając niewielką ilością wody. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Tussipect - uwagi

Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany podczas zawodów sportowych. Ze względu na możliwość znacznego pobudzenia psychoruchowego nie stosować w trakcie prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń do czasu ustąpienia objawów ze strony układu nerwowego.


Podobne leki
Alcep
Depulol
Echinasal
Hedelix

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!