Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Veral

Spis treści

Reklama

Veral - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Reklama

Veral - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Podstawowy mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. W zapaleniach pochodzenia urazowego lub reumatycznego diklofenak łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i skraca czas powrotu do stanu normalnego funkcjonowania. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże lek wykazuje również działanie kojące i chłodzące. Ilość wchłanianego przez skórę diklofenaku po zastosowaniu zależy od czasu kontaktu żelu ze skórą, od rozmiarów leczonego miejsca, jak również od całkowitej użytej miejscowo dawki oraz od stopnia nawilżenia skóry. Po zastosowaniu miejscowym diklofenaku na stawy kolanowe i rąk można oznaczyć stężenie diklofenaku w osoczu krwi, w maziówce i w płynie maziówkowym. Jego maksymalne stężenie w osoczu krwi jest około 100 razy mniejsze niż stężenie osiągane po doustnym podaniu tabletek zawierających diklofenak. W 99,7% wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami (99,4%). T0,5 w fazie eliminacji w osoczu wynosi 1 do 2 h. Diklofenak i jego metabolity ulegają wydalaniu głównie w moczu.

Reklama

Veral - wskazania

Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: miejscowe leczenie pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli (powyżej 18 lat): miejscowe leczenie ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wskazany jest do stosowania dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat.

Reklama

Veral - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stwierdzona wcześniej alergia na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, objawiająca się napadem astmy, pokrzywką lub ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa. III trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.

Reklama

Veral - ostrzeżenia

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku stosowania leku na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego. Preparat należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna). Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli po jego nałożeniu pojawi się wysypka. Lek może być stosowany jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi.

Reklama

Veral - ciąża

Stopień ekspozycji ogólnoustrojowej diklofenaku po zastosowaniu na skórę jest niższy w porównaniu z doustnymi formami. Nie należy stosować diklofenaku podczas I i II trymestru ciąży, jeżeli nie jest to wyraźnie konieczne. W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących ciążę oraz w czasie I i II trymestru ciąży, należy stosować dawkę możliwie najmniejszą, a czas trwania terapii najkrótszy. Stosowanie diklofenaku podczas III trymestru ciąży jest przeciwwskazane. Podczas III trymestru ciąży stosowanie wszystkich inhibitorów syntezy prostaglandyn może powodować ekspozycję płodu na: działanie toksyczne na układ krążenia i oddechowy (w tym przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego i nadciśnienie płucne); zaburzenia czynności nerek, które mogą postępować skutkując niewydolnością nerek z małowodziem. Narażenie matki i noworodka pod koniec ciąży na: możliwe wydłużenie czasu trwania krwawienia oraz działanie antyagregacyjne, które mogą wystąpić nawet podczas stosowania bardzo małych dawek; zahamowanie skurczów macicy skutkujące opóźnionym lub przedłużonym porodem. Podobnie jak inne NLPZ, diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Mimo to stosowanie leku w dawkach terapeutycznych nie wywiera wpływu na karmione dziecko. Ze względu na brak kontrolowanych badań dotyczących kobiet karmiących piersią, preparat należy stosować w czasie laktacji jedynie na zlecenie lekarza. W takich przypadkach żelu nie należy stosować na okolice piersi kobiet karmiących piersią ani też na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Reklama

Veral - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), świąd. Rzadko: miejscowe zapalenie skóry z wysypką, świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem, obecnością grudek, łuszczeniem się skóry lub uczuciem palenia skóry; pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata; nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło. Wyjątkowo, podczas stosowania preparatu na dużych powierzchniach skóry nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego.

Veral - interakcje

Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Veral - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: stosować miejscowo na skórę 3 - 4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo (np. ilość 2 - 4 g preparatu odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 - 800 cm2). Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem wymagającym leczenia. Należy unikać kontaktu żelu z błoną śluzową oczu i jamy ustnej. Czas leczenia zależy od wskazań do stosowania i reakcji pacjenta na leczenie. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 lat w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej nie należy stosować leku dłużej niż przez 14 dni bez konsultacji z lekarzem. U osób dorosłych (powyżej 18 lat) w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów nie należy stosować leku dłużej niż przez 21 dni bez konsultacji z lekarzem. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. U młodzieży powyżej 14 lat, w razie konieczności stosowania preparatu dłużej niż 7 dni w leczeniu bólu lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Szczególne grupy pacjentów. W przypadku stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych.

Veral - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, po zastosowaniu na skórę.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!