Hemoroidy


Hemoroidy (inaczej: guzki krwawnicze, żylaki odbytu) to twory naczyniowe o budowie ciał jamistych w obrębie odbytnicy, które odpowiadają fizjologicznie za uszczelnianie kanału odbytu. Jeśli jednak hemoroidy są przekrwione i powiększone, dochodzi do patologicznych stanów zapalnych i przykrych dolegliwości. Klasyczne objawy hemoroidów to m.in. krwawienia z odbytu, ból, pieczenie, często świąd w okolicy odbytu oraz uczucie dyskomfortu. Choć to właśnie hemoroidy są najczęstszą przyczyną chorób odbytu, należy pamiętać, że nie powodują choroby o podłożu nowotworowym. Wśród czynników wywołujących objawy choroby wymienia się: zaburzenie czynności jelit (zaparcia, biegunki), ciążę i poród, dietę zawierająca dużą ilość „ostrych" przypraw, alkohol, jak również siedzący tryb życia. Osoba, której dokuczają hemoroidy, powinna się udać do chirurga proktologa (proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami odbytu i jelita grubego). Jeśli lekarz proktolog rozpozna guzki krwawnicze, powinien poinformować pacjenta o stopniu zaawansowania choroby. Dzięki temu możliwe będzie określenie sposobu leczenia hemoroidów: od zachowawczego (maści, czopki, tabletki), do leczenia operacyjnego włącznie.

Stenoza, czyli zwężenie odbytu

Częstym pytaniem pacjentów szczególnie po różnych zabiegach operacyjnych okolic odbytu

...

Hemoroidy - wstydliwy problem

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu, powstają z naturalnych splotów

...

Musisz wiedzieć

Newsletter

Podobne tagi

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Na forum

Krwawienie z żylaków odbytu

czy sex analny ma wplyw na hemoroidy. Wstydze sie isc do lekarza , uprawiam seks analny , jestem kobieta lekarz podczas badania napewno sie zorietuje . Mam od jakiegos juz czasu lekkie plamki krwi na papierze toaletowym i pieczinie okolicy odbytu oraz uporczywe swedzenie

2013.05.28 03:06

Hemoroidy i jedyne wyjście – zabieg

Siedzący tryb życia to znamię naszej współczesnej cywilizacji. Chyba w dawnych wiekach hemoroidy nie były takim problemem jak dziś?

2012.04.02 15:53

Hemoroidy wykryj i lecz

per rectum, już sama nazwa brzmi groźnie

2012.03.22 10:03

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: