Co to jest?

Potworniak to częsty (zwłaszcza u dzieci) guz, który występuje w jądrze, jajniku i innych lokalizacjach. Najczęściej rozwija się w 1 i 2 dekadzie życia. Jak już wspomniano powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Powstała w ten sposób multipotencjalna komórka nowotworowa różnicuje się w kierunku tkanek embrionalnych (tworzących ciało zarodka, a potem dorosłego człowieka) i nadmiernie mnoży się tworząc liczne nowotworowe komórki potomne. Wspomniane komórki budują guz nowotworowy. W zależności od stopnia zróżnicowania wyróżniamy dojrzały (łagodny) i niedojrzały (złośliwy) potworniak.

Potworniak dojrzały najczęściej występuje jako duża torbiel, wewnątrz której znajdują się m.in. owłosiona skóra, zęby, chrząstka i fragmenty innych narządów. Potworniak niedojrzały to guz zawierający niedojrzałe komórki, które nie budują rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka tkanek czy fragmentów narządów.

Objawy

Najczęstszą lokalizacją potworniaka u obu płci jest okolica krzyżowo-ogonowa. Zazwyczaj guz jest dobrze widoczną, wystającą ponad poziom skóry pleców masą. W związku ze znacznym rozmiarem guza, potworniak w tej lokalizacji jest wykrywany wkrótce po lub nieraz przed urodzeniem (podczas badania USG kobiety ciężarnej).

U chłopców, u których potworniak rozwija się w jądrze, do najczęstszych objawów należą: niebolesne powiększenie jednego lub (rzadko) obu jąder, stwardnienie i nierówność powierzchni jądra oraz uczucie ciężaru w mosznie. W rzadkich przypadkach choroba może przebiegać z bólem i uczuciem rozpierania moszny. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się objawy przerzutów odległych, takie jak: bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, krwioplucie, duszność.

U dziewcząt, u których potworniak rozwija się w jajniku, objawy wynikają głównie z dużych rozmiarów guza nowotworowego. Należą do nich uczucie pełności w brzuchu, bóle podbrzusza, ból podczas oddawania moczu i/lub stolca. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się: wzdęcia, niestrawność, zaparcia, uczucie pełności po spożyciu nawet niewielkiego posiłku, utrata apetytu, nudności i wymioty, nienormalnie częste oddawanie moczu, nieregularne miesiączki, upławy z pochwy. Może pojawić się utrata lub przyrost wagi i powiększenie węzłów chłonnych.

Diagnostyka i leczenie

Potworniaka rozpoznaje się po badaniu histo-patologicznym usuniętego chirurgicznie guza. Leczenie operacyjne wdraża się po stwierdzeniu w badaniu fizykalnym i USG obecności guza jądra lub jajnika. Potworniak zazwyczaj nie produkuje żadnego z markerów nowotworowych (ich poziomy we krwi znajdują się więc w granicach normy).

Postępowanie w przypadku potworniaka dojrzałego polega na chirurgicznym usunięciu całego guza. Ponieważ jest to nowotwór łagodny nie jest konieczne żadne leczenie uzupełniające, a pacjent/ka jest wyleczony/a.

W przypadku potworniaka niedojrzałego poza chirurgicznym usunięciem guza stosuje się uzupełniającą chemioterapię.

 

Więcej na temat nowotworów zarodkowych jajników i jąder w opracowaniu na ten temat - kliknij tutaj!


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Antykoncepcja - świadome rodzicielstwo

Antykoncepcja - świadome rodzicielstwo

Rewolucja obyczajowa spowodowała, że współżycie seksualne rozpoczynają coraz częściej już nast...

» Więcej
Lek. med Wojciech Gontarek o wirusie HPV i szczepionce przeciwko HPV

Lek. med Wojciech Gontarek o wirusie HPV i szczepionce przeciwko HPV

Wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papillomavirus) są powszechną infekcją narządów płciow...

» Więcej
Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne doskwierają niemal każdej kobiecie. Silny ból brzucha i piersi, uczucie cię...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: