Co to jest?

Potworniak to częsty (zwłaszcza u dzieci) guz, który występuje w jądrze, jajniku i innych lokalizacjach. Najczęściej rozwija się w 1 i 2 dekadzie życia. Jak już wspomniano powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Powstała w ten sposób multipotencjalna komórka nowotworowa różnicuje się w kierunku tkanek embrionalnych (tworzących ciało zarodka, a potem dorosłego człowieka) i nadmiernie mnoży się tworząc liczne nowotworowe komórki potomne. Wspomniane komórki budują guz nowotworowy. W zależności od stopnia zróżnicowania wyróżniamy dojrzały (łagodny) i niedojrzały (złośliwy) potworniak.

Potworniak dojrzały najczęściej występuje jako duża torbiel, wewnątrz której znajdują się m.in. owłosiona skóra, zęby, chrząstka i fragmenty innych narządów. Potworniak niedojrzały to guz zawierający niedojrzałe komórki, które nie budują rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka tkanek czy fragmentów narządów.

Objawy

Najczęstszą lokalizacją potworniaka u obu płci jest okolica krzyżowo-ogonowa. Zazwyczaj guz jest dobrze widoczną, wystającą ponad poziom skóry pleców masą. W związku ze znacznym rozmiarem guza, potworniak w tej lokalizacji jest wykrywany wkrótce po lub nieraz przed urodzeniem (podczas badania USG kobiety ciężarnej).

U chłopców, u których potworniak rozwija się w jądrze, do najczęstszych objawów należą: niebolesne powiększenie jednego lub (rzadko) obu jąder, stwardnienie i nierówność powierzchni jądra oraz uczucie ciężaru w mosznie. W rzadkich przypadkach choroba może przebiegać z bólem i uczuciem rozpierania moszny. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się objawy przerzutów odległych, takie jak: bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, krwioplucie, duszność.

U dziewcząt, u których potworniak rozwija się w jajniku, objawy wynikają głównie z dużych rozmiarów guza nowotworowego. Należą do nich uczucie pełności w brzuchu, bóle podbrzusza, ból podczas oddawania moczu i/lub stolca. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się: wzdęcia, niestrawność, zaparcia, uczucie pełności po spożyciu nawet niewielkiego posiłku, utrata apetytu, nudności i wymioty, nienormalnie częste oddawanie moczu, nieregularne miesiączki, upławy z pochwy. Może pojawić się utrata lub przyrost wagi i powiększenie węzłów chłonnych.

Diagnostyka i leczenie

Potworniaka rozpoznaje się po badaniu histo-patologicznym usuniętego chirurgicznie guza. Leczenie operacyjne wdraża się po stwierdzeniu w badaniu fizykalnym i USG obecności guza jądra lub jajnika. Potworniak zazwyczaj nie produkuje żadnego z markerów nowotworowych (ich poziomy we krwi znajdują się więc w granicach normy).

Postępowanie w przypadku potworniaka dojrzałego polega na chirurgicznym usunięciu całego guza. Ponieważ jest to nowotwór łagodny nie jest konieczne żadne leczenie uzupełniające, a pacjent/ka jest wyleczony/a.

W przypadku potworniaka niedojrzałego poza chirurgicznym usunięciem guza stosuje się uzupełniającą chemioterapię.

 

Więcej na temat nowotworów zarodkowych jajników i jąder w opracowaniu na ten temat - kliknij tutaj!


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Rak endometrium – jakie ma objawy?

Rak endometrium – jakie ma objawy?

Złośliwy nowotwór, jakim jest rak endometrium, wymaga wdrożenia leczenia na jak najwcześniejsz...

» Więcej
Refundacja in vitro w Polsce

Refundacja in vitro w Polsce

Specjalny program opracowany przez resort zdrowia ma wejść w życie w lipcu 2013 r. i objąć ok....

» Więcej
Chcę być mamą, ale nie mogę. Czy potrzebuję zabiegu in vitro?

Chcę być mamą, ale nie mogę. Czy potrzebuję zabiegu in vitro?

Mam 39 lat. Od 10 lat próbuję zajść w ciążę. Probówka to chyba moja ostatnia szansa...

...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: