Endometrium


Co to jest endometrium i czym charakteryzuje się rak endometrium? Komu zagraża, jakie daje objawy, jakie są metody diagnostyczne i rokowania na pomyślne leczenie raka endometrium?

Rak endometrium to złośliwy nowotwór rozwijający się z komórek nabłonka budujących błonę śluzową macicy. W Polsce jest piątym co do częstości występowania złośliwym nowotworem u kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Czytaj także: Rak endometrium: komu zagraża?

Gdzie rozwija się endometrium?

Macica to nieduży, owalny narząd rozrodczy zlokalizowany centralnie pomiędzy jajnikami w obrębie miednicy u kobiet. Jest zbudowana z mięśni, które od wewnątrz są wyścielone błoną śluzową (tzw. endometrium). Macica składa się z trzech części – trzonu, cieśni i szyjki. Wnętrze macicy jest nazywane jamą macicy. U zdrowej kobiety w okresie rozrodczym błona śluzowa macicy ulega cyklicznym przemianom pod wpływem hormonów płciowych (specyficznych substancji sterujących ludzkim organizmem).

Czytaj także: Wizyta u ginekologa krok po kroku

Prawidłowy rozrost i złuszczanie endometrium

Co mniej więcej miesiąc w jednym z jajników dojrzewa pęcherzyk, wewnątrz którego znajduje się komórka jajowa. Dojrzewaniem pęcherzyka sterują hormony – głównie hormon folikulotropowy (FSH) i lutenizujący (LH) (wydzielane przez fragment mózgu – przysadkę). Gdy pęcherzyk dojrzeje (na skutek działania FSH) – pęka (pod wpływem wysokiego poziomu LH), a uwolniona z niego komórka jajowa przemieszcza się jajowodem do jamy macicy. Proces ten nosi nazwę owulacji. W tym samym czasie pęknięty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte. Równocześnie jajnik produkuje znaczną ilość estrogenów, które stymulują endometrium do wzrostu – staje się ono grube, rozpulchnione, nabrzmiałe krwią.

Czytaj więcej: Endometrioza – główna przyczyna bólu podbrzusza u kobiet

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia (czyli połączenia plemnika z komórką jajową), ciałko żółte rozrasta się, produkując liczne hormony, głównie progesteron, dzięki któremu zapłodniona komórka jajowa może zagnieździć się w macicy, a ciąża zostaje utrzymana. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, to ciałko żółte zaczyna zanikać. Gwałtownie spada poziom estrogenów i progesteronu, co powoduje, że endometrium zaczyna się złuszczać i wraz z niezapłodnioną komórką jajową i krwią jest usuwane przez pochwę (co nosi nazwę krwawienia miesięcznego, czyli miesiączki).

Endometrium przy zaburzonej równowadze hormonalnej

U kobiet, które przeszły menopauzę, powyższe cykliczne zmiany poziomu hormonów nie zachodzą. Poziom estrogenów i progesteronu jest znacznie obniżony, a poziom LH i FSH stale podwyższony. W związku z powyższymi zmianami śluzówka macicy u kobiet w okresie pomenopauzalnym nie jest już stymulowana do wzrostu, a następnie złuszczania (czego widocznym objawem jest ustanie miesiączek). Jeżeli jednak dojdzie do zaburzenia równowagi hormonalnej (podniesie się poziom estrogenów), endometrium znów zacznie rosnąć. Dodatkowo, ze względu na brak hormonów hamujących wzrost i pobudzających złuszczanie się endometrium, proces ten znajdzie się poza kontrolą organizmu.

Czytaj także: Jak wykrywany jest rak endometrium?

Czym jest nowotwór złośliwy?

Każda komórka ludzkiego organizmu ma swój cykl życiowy. Informacje o nim zakodowane są w DNA znajdującym się w jądrze komórki. Komórka powstaje, następnie rośnie, dzieli się, starzeje i w końcu umiera. Zaprogramowana śmierć komórki nosi nazwę apoptozy. Nowotwór złośliwy to nic innego jak zbiór uszkodzonych komórek, które „zapomniały”, że nadszedł czas ich śmierci. Komórki te nie są w stanie ulec apoptozie – stają się nieśmiertelne i zaczynają się mnożyć bez końca. Zmiana zdrowej komórki w komórkę nowotworową nosi nazwę transformacji nowotworowej.

Wyrwane spod kontroli organizmu, nadmiernie rozrastające się komórki błony śluzowej macicy mogą ulec transformacji nowotworowej, co prowadzi do rozwoju raka endometrium.

Czytaj także o metodach leczenia raka endometrium


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Piękne piersi po usunięciu guza - to jest możliwe!

Piękne piersi po usunięciu guza - to jest możliwe!

Miliony kobiet na świecie borykają się z problemem deformacji piersi, ze śladem jaki pozostawił po s...

» Więcej
Najczęstsze stany zapalne u kobiet

Najczęstsze stany zapalne u kobiet

Drobnoustroje chorobotwórcze atakują nas każdego dnia. W większości przypadków nasze mechanizm...

» Więcej
Diagnostyka raka szyjki macicy

Diagnostyka raka szyjki macicy

Badanie cytologiczne pozwala na rozpoznanie stanu przedrakowego. Jakie więc dalsze badania w d...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: