Działanie

Mupirocyna jest antybiotykiem uzyskiwanym w wyniku procesu fermentacji Pseudomonas fluorescens. Mupirocyna nie wykazuje krzyżowej oporności z innymi antybiotykami stosowanymi w leczeniu. Po podaniu miejscowym działa bakteriostatycznie w minimalnych stężeniach hamujących oraz w większych stężeniach bakteriobójczo. Wykazuje aktywność wobec Staphylococcus aureus, w tym szczepów metycylinoopornych, Staphylococcus epidermidis oraz oraz paciorkowców beta-hemolizujących. Wchłanianie mupirocyny do krążenia ogólnego przez nieuszkodzoną błonę śluzową jest nieznaczne.
PharmaIndex

Wskazania

Eliminacja nosicielstwa gronkowców, w tym szczepów metycylinoopornych Staphylococcus aureus (MRSA) z przewodów nosowych.
PharmaIndex

Przeciwskazania

Nadwrażliwość na mupirocynę lub pozostałe składniki preparatu. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie karmienia piersią.
PharmaIndex

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w okresie ciąży i laktacji.
PharmaIndex

Działania niepożądane

Niezbyt często: reakcje ze strony błony śluzowej nosa. Bardzo rzadko: skórne reakcje nadwrażliwości.
PharmaIndex

Dawkowanie

Niewielką ilość maści (wielkości główki zapałki) należy wprowadzać do nozdrzy przednich 2-3 razy na dobę przez co najmniej przez 5 dni. Wydzielina z nosa powinna stać się przezroczysta w ciągu 5 do 7 dni leczenia. Maści nie należy stosować dłużej niż 10 dni.
PharmaIndex

Uwagi

Należy unikać kontaktu z oczami. Nie należy mieszać maści z innymi preparatami, ponieważ może to spowodować rozcieńczenie leku, zmniejszenie jego aktywności przeciwbakteryjnej oraz utratę stabilności maści.
PharmaIndex

Klasa terapeutyczna

antibioticum
PharmaIndex

Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: