„Ciśnienie na Życie” - bezpłatne badania w całej Polsce

Starszy niż rok
Ponad 320 tysięcy bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi – to wynik dwóch lat kampanii „Ciśnienie na życie”. Od tegorocznego maja rusza III edycja programu, w ramach którego mieszkańcy 50 polskich miast zostaną objęci bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi.

Celem kampanii „Ciśnienie na życie” jest edukacja Polaków na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zachęcenie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. W nadchodzących miesiącach specjalistyczny bus kampanii odwiedzi 50 miast w Polsce. Ich mieszkańcy będą mogli nie tylko zmierzyć ciśnienie krwi, ale także oznaczyć poziom cholesterolu. Dodatkowo, z pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji „Wiek Serca” personel medyczny określi, ile lat ma serce badanej osoby.

Czytaj: Kto najczęściej zapada na choroby układu krążenia?

Zobacz wideo: Nieleczone nadciśnienie - jakie ma skutki

Statystyki

Schorzenia serca i naczyń krwionośnych to wciąż główna przyczyna zgonów w nowoczesnym społeczeństwie. Na nadciśnienie tętnicze choruje w Polsce 10,5 mln osób. Wśród nich 3,1 mln nie wie, że ma nadciśnienie, a jedynie 2,7 mln jest skutecznie leczonych. Drogą do zmiany tej tendencji jest uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki i zachęcenie ich do regularnej kontroli stanu zdrowia, m.in. poprzez pomiary ciśnienia krwi. „Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że znacznie łatwiej, skuteczniej i bezpieczniej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć. (...) Zapamiętaj, że „Ciśnienie na Życie” jest podarunkiem od nas dla Ciebie” – mówi profesor Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii.

Poznaj: Naturalne sposoby na nadciśnienie

Wiek serca Polaków

W trakcie dwóch poprzednich edycji kampanii mobilne centrum badań „Ciśnienie na Życie” dotarło do 100 polskich miast, a jego zespół przeprowadził blisko 330 tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i 130 tysięcy badań wieku serca. Na bazie zgromadzonych wyników powstaje raport „Wiek serca Polaków”. Z jego wstępnych ustaleń można przyjąć, że wiek serca Polaka jest wyższy średnio o 6 lat od jego wieku metrykalnego, co stawia Polskę w niechlubnej czołówce krajów z tym wskaźnikiem.

Harmonogram i miejsca postojów mobilnego centrum badań kampanii „Ciśnienie na Życie” dostępne są na oficjalnej stronie internetowej kampanii.

Zobacz też: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA