Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia?

Pierwsze śniadanie jest ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci, zarówno fizycznego, jak i umysłowego – przypominają organizatorzy Dnia „Śniadanie Daje Moc”, który 8 listopada obchodzimy po raz trzeci.

Według przeprowadzonych badań dotyczących zachowań prozdrowotnych młodzieży w wieku szkolnym, w 2010 roku aż 40 proc. dzieci od 11 do 15 lat nie jadło codzienne śniadania przed wyjściem do szkoły. Blisko jedna czwarta młodych ludzi nie jadła go nigdy. W ciągu 8 lat odsetek polskich uczniów jedzących codziennie śniadanie zmniejszył się o 10 punktów procentowych (do 60 proc.).

Zobacz: Śniadanie do pracy. 7 smacznych i prostych propozycji

Śniadanie Daje Moc

We współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) badania przeprowadzono w 43 krajach Europy i Ameryki Północnej. Według dr. Maciejewskiego, uczestnictwo w programie, który odbywa się na lekcjach w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez ekspertów, pozwala uczniom przyswajać ważną wiedzę o odżywianiu i roli śniadania w atrakcyjnej dla nich formie. Program skierowano do uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych. Dotychczas przyłączyło się do niego ponad 5 000 szkół z całej Polski. Badania przeprowadzone przez organizatorów programu pokazują, że wywiera on pozytywny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych dzieci. Na przykład 82 proc. uczestniczących w nim uczniów przynosi do szkoły owoce lub warzywa, podczas gdy wśród pozostałych rówieśników odsetek ten wynosi 73 proc. Różnicę widać również w przypadku produktów mlecznych – do szkoły zabiera je ze sobą 45 proc. dzieci objętych programem i 34 proc. pozostałych uczniów. Zmniejszył się natomiast odsetek dzieci, które przynoszą słodycze – odpowiednio 26 proc. w grupie objętej programem i 45 proc. wśród pozostałych uczniów.
Kulminacją programu jest jak co roku Dzień „Śniadanie Daje Moc”, w którym dzieci razem z nauczycielem i rodzicami organizują wspólne, pożywne śniadanie w klasach.

Zobacz: Wakacyjne drugie śniadanie - co wybrać dla siebie i dla dziecka

Sprawdź: Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla Twojego dziecka?

Czytaj też: Płatki jaglane - właściwości, kalorie, indeks glikemiczny i gluten

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA