Świat na diecie 2012 r.

Starszy niż rok
Czy rok 2012 stoi pod znakiem diet? Skąd taka moda na diety? – zastanawia się nasz ekspert

1.    Alarmujący wzrost występowania otyłości

Wiek XXI stał się okresem, w którym coraz częściej podejmowany jest temat otyłości. Miliard dorosłych osób ma z nią problem. Światowej Organizacja Zdrowia określa nawet problem mianem epidemii. Sytuacja jest dramatyczna także w Polsce. Od początku XXI w. badania w zakresie nadwagi i otyłości prowadzone były dwukrotnie i wykazały, że nadwaga dotyczy ok. 40% Polaków i 28% Polek, a otyłość odpowiednio: 21% i 22%. Dane te wyraźnie sugerują, że rok 2012 powinien skłonić wiele osób do przejścia na dietę.

Czytaj: Ile kosztuje nas otyłość?

2.    Media a kreowanie trendów

Od wielu lat obserwowany jest w mediach trend popularyzowania ideału szczupłej sylwetki. Badania pokazują, że przedstawiane przez mass media kobiety są szczuplejsze niż 95% populacji kobiet. Ubiegły rok obfitował w szereg programów propagujących „chudość”. Mogliśmy śledzić dążenie młodych Polek do lansowania trendów na światowych wybiegach, co często wiązało się z koniecznością szybkiej utraty „zbędnych” kilogramów. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami skandali, takich jak upowszechnianie anorektycznego wizerunku przez agencje modelek usiłujące podpisywać kontrakty z hospitalizowanymi dziewczętami. Niemal rytuałem stało się także gotowanie na ekranie w programach śniadaniowych. Tego typu upowszechnianie wiedzy o żywieniu stało się skuteczniejszym sposobem nauczania właściwych zasad żywienia niż narodowe programy edukacji żywieniowej. Krótko mówiąc szeroko pojęta dieta, żywienie oraz odchudzanie są tematami, które niewątpliwie będą królowały w 2012 roku.

3.    Popularne diety odchudzające

Obserwowane w mediach trendy są często punktem wyjścia do tworzenia diet będących alternatywą do tradycyjnego żywienia. Diety te często nazywane są „sposobem życia”, bez względu na to czy są przeznaczone do długotrwałego stosowania czy z założenia są „szybkimi” dietami. Zyskują one wielu zwolenników, gdyż przedstawiają proste zasady, które znacznie odbiegają od tradycyjnego podejścia do żywienia, a przede wszystkim dają szybkie efekty, w postaci zmniejszenia masy ciała.

Zobacz: 6 trików, które ułatwiają odchudzanie

4.    Postanowienie noworoczne

Początek roku jest okresem szczególnie atrakcyjnym dla osób planujących zrzucić nadmiar kilogramów. Niekiedy jest to kwestia postanowień noworocznych, gdyż z nimi łatwiej sprawować kontrolę nad swoim ciałem. W innych przypadkach to myśl o karnawale mobilizuje nas do odchudzania. Często noworoczna dieta spowodowana jest wyrzutami sumienia po bożonarodzeniowym obżarstwie, ale zdarza się, że początek roku przybliża myśl o wakacjach i konieczności odsłonięcia ciałka. Wszystkie wymienione wyżej argumenty sprawiają, że stosowanie diety na początku roku jest szczególnie modne.  

Sprawdź: Urodowy check-up na Nowy Rok

5.    Odchudzajmy się „z głową”

Pamiętaj, że zadowalające efekty w odchudzaniu można zyskać przy prawidłowo jakościowo zestawionych pokarmach, z jednoczesnym ograniczeniem spożycia energii. Długotrwałe stosowanie „popularnych” diet odchudzających wiąże się niekiedy ze zmniejszonym spożywaniem witamin i składników mineralnych. Te wszystkie „cudowne diety”, propagowane zwłaszcza w programach i czasopismach przeznaczonych dla kobiet, najczęściej odbiegają od aktualnych zaleceń dotyczących racjonalnego żywienia, a zatem mogą szkodzić zdrowiu. Niedobory składnikowe mogą być punktem wyjścia do ogólnego pogorszenia rozwoju fizycznego, zmniejszenia możliwości intelektualnych, anemii i wielu innych zaburzeń. Wśród sprawców takich zaburzeń należy wymienić diety jednoskładnikowe (np. kapuściana), dietę białkowo-tłuszczową (np. Atkinsa), diety rozdzielne (np. Montignaca) oraz głodówki.
 

szo

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA