Świat według singla

Starszy niż rok
Singiel to wolny wybór a nie konieczność. To silne zaangażowanie w pracę, równouprawnienie, poszukiwanie szczęścia, ale często także niedojrzałość, przedmiotowe traktowanie człowieka. O singlach - dr Julita Czarnecka.
 

Singiel to wolny wybór

Singiel to osoba, która z różnych powodów żyje sama, ale jest to jej wybór a nie konieczność. O sobie jako o singlach nie mówią osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach albo na wsiach. Ci nadal utożsamiają się raczej ze "starymi pannami" czy "starymi kawalerami".

Single to ludzie, którzy pracują w wolnych zawodach, w wielkich korporacjach, prowadzą własne firmy. Większość z nich jest bardzo zadowolona ze swojego życia, tylko nieliczni mówią, że woleliby mieć kogoś u boku.

Życie towarzyskie singli

Sposób życia towarzyskiego można u singli w dużych miastach podzielić na kilka typów.

Jedni to domatorzy. To są głównie ci starsi single, po 35. roku życia, którzy lubią spędzać wolny czas np. z przyjaciółmi na tak zwanych domówkach, wspólnie gotując, pijąc wino w domowym zaciszu. Twierdzą, że czas imprezowania mają już za sobą.

Młodsi single natomiast często bawią się na mieście, także w dni powszednie, wpisując się w stereotyp singla imprezowicza przedstawianego przez media.

Są też i tacy, którzy lubią spędzać czas z przyjaciółmi poza miastem i prowadzą bardzo aktywny, sportowy tryb życia i np. uprawiają sporty ekstremalne.

Ale są też tacy single, którzy są tak bardzo zmęczeni pracą, że po prostu zostają w domu spędzając czas przed telewizorem czy komputerem, bo na bardziej aktywne czynności nie mają już siły.

Singiel i związki damsko-męskie

Różnie to bywa. Jeśli ktoś jest po trudnych doświadczeniach we własnych związkach lub ma bardzo negatywny obraz relacji damsko-męskich wyniesiony z domu rodzinnego, to nie szuka drugiej połowy, żeby znowu nie cierpieć.

Są też tacy, których nazywam oswojonymi singlami, bo całe życie byli sami. Nawet nie doświadczyli przelotnych czy trochę dłuższych znajomości damsko-męskich. I oni też nie starają się na siłę kogoś sobie znaleźć.

Są też single "szczęśliwi". To młodzi ludzie, zazwyczaj przed 30-tką, którzy robią karierę, mają swoje pasje i jednonocne romanse. Chcą korzystać z życia i mówią, że na stałego partnera i rodzinę mają jeszcze czas.

I są też single bezkompromisowi, którzy nie chcą z byle kim, byle jak, tylko chcą mieć partnera, który spełni ich bardzo wysokie oczekiwania.

Natomiast romantycy, to ludzie, którzy bujają w obłokach i bywają mocno przekonani, że jest tylko jedna osoba na świecie, która do nich pasuje. I oni na nią nieustannie czekają.

Zobacz: 13 chwil, w których możesz poczuć szczęście

Ideał kobiety według singla

Okazało się, że panowie single nie szukają przede wszystkim kobiet bardzo atrakcyjnych, ale takich, które potrafią okazywać czułość, przytulą i pogłaszczą w trudnych chwilach, pozwolą na to, by mężczyzna na chwilę zdjął maskę twardziela i okazał słabość.

Podkreślali, że współczesne dziewczyny, piękne, robiące kariery, nie pozwalają im na to. Jednocześnie mężczyźni nie chcą wiązać się z „kurami domowymi”. I tu koło się zamyka. Z jednej strony kobieta ma być kobieca, ciepła, dobra i miła, z drugiej atrakcyjna, robiąca karierę, taką, którą można się pochwalić przed kolegami.

Ideał mężczyzny według singielki

Singielki oczekują natomiast przede wszystkim mężczyzn silniejszych od siebie, inteligentnych, zajmujących wysokie stanowiska, i oczywiście o wysokim statusie materialnym. Przyznawały, że ich zdaniem bardzo mało jest wolnych mężczyzn w wielkich miastach, którzy tym oczekiwaniom sprostają.

Dużo za to według singielek jest "Piotrusiów Panów", czyli wiecznie niedojrzałych facetów i „lalusiów”, którzy kochają przede wszystkim siebie i mają w łazience więcej kosmetyków niż one. Pojawia się także sprawa równouprawnienia w domu. Jeśli one są samodzielne w życiu, to chcą też, żeby obowiązki domowe były dzielone i chcą mężczyzn, którzy także się udzielają w domu.

Przepis na szczęście lub „kolejny model”

Single na ogół traktują bardzo przedmiotowo drugiego człowieka. Oczekują, że od razu związek będzie bliski ideałowi i nie biorą pod uwagę, że trzeba nad nim bardzo długo pracować, że to jest proces nawet kilku czy kilkunastoletni. Chcą gotowych przepisów na szczęście, a jak nie są szczęśliwi w danej relacji to zamieniają partnera na "kolejny model". Z jednej strony chcą wierzyć w miłość "do grobowej deski", z drugiej, nie dają sobie na to szansy.

Single i relacje rodzinne

Single miewają bardzo bliskie relacje z rodziną. To kolejna cecha tej kategorii społecznej. Kobiety mają więcej przyjaciółek. To też jeden z powodów, dla których niektóre mówią, że nie potrzebuję stałego faceta, bo otrzymują wsparcie emocjonalne od swoich mam, sióstr, przyjaciółek, a ojcowie pomagają im w drobnych pracach domowych.

Mężczyźni także mają silne więzi z matkami. Szczególnie jedynacy mówią, że są singlami, bo przyzwyczaili się do skupienia uwagi otoczenia na sobie. Często matki jedynaków-singli regularnie ich wyręczają w domowych obowiązkach: piorą, gotują, sprzątają mieszkanie. Te bliskie relacje zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn są jednocześnie cechą charakterystyczną ich stylu życia i ten styl życia podtrzymują.

Singiel i praca

Singli łączy przede wszystkim silne zaangażowanie w pracę zawodową. Można wyróżnić trzy grupy:

Grupa nastawiona na rozwój kariery - w tej grupie silne jest nastawienie się na rozwój kariery - w niej młodsi chcą szybko osiągać jej kolejne szczeble, a ci starsi chcą utrzymać swoją wysoką pozycję. Jedni i drudzy poświęcają pracy nawet 16 godzin dziennie.

Grupa łącząca dwie prace zawodowe - w jednej zarabiają na utrzymanie, a w drugiej realizują swoje pasje. Oni też dużo pracują, po 12-14 godzin dziennie.

Grupa pasjonatów pracy - to osoby, które poświęcają się pracy, ale nie dlatego, że to jest ich pasja, tylko dlatego, że chcą żyć na wysokim poziomie. Jak powiedziała mi jedna z dziewczyn "ona nie wie czy jest singielką dlatego, że tak dużo pracuje, czy tak dużo pracuje dlatego, że jest singielką".

Czytaj też: Szczęśliwa żona to szczęśliwe życie? Naukowcy sprawdzili

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA