Światowy Miesiąc Świadomości o Raku Tarczycy

Kobieta trzymająca dłoń na szyi
Źródło: 123RF
Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości o Raku Tarczycy. Choć nowotwór ten uznawany jest za rzadki, niestety zachorowalność na raka tarczycy systematycznie rośnie.
 

Szacuje się, że w Polsce każdego roku rak tarczycy może dotyczyć nawet 3,5 tysiąca osób w każdym wieku. W ponad 90 procentach przypadków udaje się go wyleczyć, najpierw trzeba go jednak jak najszybciej rozpoznać.

Co warto o nim wiedzieć

Rak tarczycy może dotyczyć obojga płci, jednak u kobiet diagnozowany jest trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Stanowi dziewiąty najczęściej rozpoznawany wśród kobiet nowotwór złośliwy. Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić dokładnych przyczyn raka tarczycy, natomiast wśród możliwych czynników ryzyka wymienia się:

- zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;

- nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej TSH - tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycy;

- narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy szyi i klatki piersiowej;

- czynniki genetyczne w przypadku historii choroby w rodzinie.

Objawy choroby

Rak tarczycy najczęściej objawia się w postaci wyczuwalnych zgrubień w przedniej części szyi, tzw. guzków. Jego symptomem jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu czy trudności z przełykaniem.

Zobacz też: Tarczyca i jej schorzenia

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Badania profilaktyczne

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie nowotworów tarczycy jest badanie USG. Takie badanie kontrolne powinno wykonywać się raz na dwa lata. Ultrasonografia jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w tarczycy, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku. "Jeżeli w USG stwierdzono zmiany w tarczycy konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy, ponieważ nie wszystkie guzki są nowotworami złośliwymi. Zaledwie ułamek z guzków rozpoznanych w badaniu USG jest nowotworem złośliwym" – mówi endokrynolog prof. Marek Dedecjus.

To także choroba osób młodych

Rak tarczycy stanowi 1/5 nowotworów złośliwych rozpoznawanych u młodych dorosłych czyli osób między 20 a 40 rokiem życia. W przypadku dzieci jest to jedna trzecia zachorowań na raka.

Zobacz też: Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Rodzaje raka tarczycy

Najczęściej występującymi są rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy określane mianem „dobrze zróżnicowanych”. Wcześnie rozpoznane, mają bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dwa kolejne typy raka tarczycy – rak anaplastyczny i rak rdzeniasty występują u 5-10 procent pacjentów. Rak anaplastyczny to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów u ludzi. Na szczęście występuje rzadko, zwykle w 7-8 dekadzie życia. "Należy pamiętać, że rak rdzeniasty może mieć charakter dziedziczny, dlatego osoby mające przypadki tego rodzaju raka w rodzinie powinny poddać się diagnostyce genetycznej i ewentualnie operacji profilaktycznej" – wyjaśnia prof. Marek Dedecjus.

Zobacz: Badanie tarczycy - jak należy kompleksowo badać tarczycę?

Kampania edukacyjna „Motyle pod ochroną”

„Dla wszystkich osób, które o raku tarczycy chciałyby dowiedzieć się więcej, a w szczególności dla osób z rozpoznaną chorobą, Polskie Amazonki Ruch Społeczny we współpracy z Fundacją Projan i Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie prowadzą kampanię „Motyle pod ochroną” (tarczyca ma kształt motylka). Zachęcamy odwiedzenia strony internetowej www.ruchspoleczy.org.pl, gdzie pobrać można bezpłatny  poradnik dla pacjentów, zapoznać się z odpowiedziami na nurtujące pytania, a także poznać inspirujące historie osób, które zmierzyły się z rakiem tarczycy” – zaprasza Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Materiały prasowe

Zobacz też: Jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?

Czytaj: Badanie TSH tarczycy (poziom hormonu tyreotropiny) - norma, wyniki

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA