Światowy Tydzień Mózgu 2017 – wykłady w Polsce

Mózg to niezwykle skomplikowany narząd, który wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Współcześnie poznanie zasad działania mózgu jest jednym z największych wyzwań nauki. Od wielu lat podczas Światowego Tygodnia Mózgu naukowcy z całej Polski podczas wykładów popularyzują wiedzę o działaniu mózgu. Sprawdź, jak w Polsce Światowy Tydzień Mózgu, jest świętowany w tym roku.
mózg

Spis treści

Historia Światowego Tygodnia Mózgu rozpoczyna się w 1992 r., kiedy to powołano w Stanach Zjednoczonych Dana Alliance for Brain Initiatives. W Polsce inicjatywa ta pierwszy raz miała miejsce w latach 1997 – 1998 i był to wówczas "Dzień Mózgu" w Warszawie.

Celem Światowego Tygodnia Mózgu jest:

  •  zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu
  • podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia
  • popularyzacja nauki
  • stwarzanie możliwość do dyskusji nad obecnym stanem wiedzy na temat mózgu.

Wydarzenie zostało zgłoszone do europejskiej organizacji  zrzeszającej ponad 280 wybitnych naukowców mózgu, w tym 6 laureatów Nagrody Nobla z 33 krajów European DANA Alliance for the Brain wspieranej przez międzynarodową organizację Awareness Week (BAW) zwiększającą świadomość społeczną na temat postępów i korzyści płynących z badań nad mózgiem.

W Polsce w tym roku Światowy Tydzień Mózgu odbywa się w:

  • Łodzi
  • Krakowie
  • Tychach
  • Warszawie
  • Gdańsku
  • Toruniu i wielu innych miastach Polski.

CogniCoalition Fundacja na Rzecz Zdrowego Mózgu obejmuje patronatem Światowy Tydzień Mózgu w Łodzi, Krakowie oraz Tychach i jest fundatorem nagród dla uczestników. Więcej o Fundacji na Rzecz Zdrowego mózgu na: www.fundacjacognicoalition.pl

Światowy Tydzień Mózgu – Kraków

Cykl wykładów z okazji Światowego Tygodnia Mózgu w Krakowie odbywa się w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy z różnych instytucji naukowych z Warszawy, Łodzi i Krakowa, w dniach 13-19 marca 2017 r., opowiadają m.in. o mechanizmach uzależnień, nałogach behawioralnych - seksoholiźmie, pracoholiźmie i zakupoholiźmie. Słuchacze dowiedzą się także, jak poprzez dietę zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym oraz jakie są neurobiologiczne podstawy altruizmu i współpracy międzyludzkiej.

Program wydarzeń w Krakowie – http://www.ptpk.org/tydzien_mozgu.html

Światowy Tydzień Mózgu - Łódź

Światowy Tydzień Mózgu to świetna okazja, aby w pędzie codziennych spraw zatrzymać się i zastanowić, czy odpowiednio dbamy o swój mózg. W Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w dniach 14-18 marca 2017 r., można dowiedzieć się, jak na nasz mózg działają nowe środki psychoaktywne, czy nasze mózgi są wielozadaniowe i jak można przystosowywać mózgi do nadmiaru obowiązków oraz czym odżywiać mózg, aby dobrze działał. 18 marca zostaną rozgrzane półkule mózgu uczestników, gdyż odbędzie się rozgrywka Pół kroku do sudoku. Trzy najszybsze osoby otrzymają nagrody ufundowane przez CogniCoalition Fundację na Rzecz Zdrowego Mózgu.

Program wydarzeń w Łodzi można znaleźć na: https://farmacja.pl/swiatowy-tydzien-mozgu-2017-w-lodzi#

Światowy Tydzień Mózgu – Tychy

VERSO Centrum Pomocy Psychologicznej Terapii i Edukacji jako pierwsza placówka w Tychach, w dniach 13-19 marca 2017 r., organizuje "Tydzień Mózgu. Słuchacze dowiedzą się m.in. czym jest neuroobrazowanie mózgu i w jakich jego strukturach zamieszkują nasze emocje oraz jak ćwiczenia TaiChi i QiGong wpływają na mózg. Podczas spotkania będzie można usłyszeć ideach nadwartościowych, nadmiernej wrażliwości, wypaleniu i tzw. „zbawianiu świata”. Uczestnicy obejrzą także trzy krótkie filmiki zawierające wykłady prof. Vetulaniego, jakie zostały wygłoszone przez profesora w Tychach w roku ubiegłym.

Program wydarzeń w Tychach dostępny na: http://www.verso-rozwoj.pl/events/tydzien-mozgu-w-tychach/

Przeczytaj także:

Autor: Alicja Czyrska 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!