Święta, święta i.. Sylwester!

Starszy niż rok
Parę kilo więcej po świętach, a noc sylwestrowa tuż, tuż. Zobacz co zrobić, aby czuć się dobrze w swoim ciele
 

Najlepiej nie wpadaj w panikę i weź się za ćwiczenia poparte oczywiście odpowiednią dietą. Może nie pozbędziesz się wszystkich zbędnych kilogramów ale efekt będzie widoczny!

W okresie świątecznym jesteśmy wstanie przytyć nawet do 4 kilogramów. Oczywiście wzrost wagi niekoniecznie świadczy o wzroście tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Konsumpcja dużej ilości rożnego rodzaju płynów w takim samym stopniu zwiększa wagę naszego ciała jak i spożycie obfitego posiłku tzn. wypicie 4 litrów wody będzie równe wagowo 4kg świątecznego posiłku .
 

Przepisy na muffiny

Problem pojawia się dopiero kiedy chcemy te kilogramy stracić. 500ml wody czy soku nie jest tym samym nośnikiem kalorii co 500ml dowolnego alkoholu. Podążając tropem kalorii odkryjemy, że 100 gramowy muffin czekoladowy daje tę samo ilość kalorii (340kcal) co 150 gramowa pierś z kurczaka.
 
100 gram muffin zawiera
Białko 4 g
Tłuszcze 19 g Tłuszcze nasycone 3 g
Węglowodany 38 g
 
100 gram piersi z kurczaka zawiera
Białko 21,80 g
Tłuszcze 3,70 g
Węglowodany 0,00 g
 

Przyjmujemy, że:

  • 1 gram białek to 4 kcal,
  • 1 gram węglowodanów to również 4 kcal,
  • 1 gram tłuszczów to 9 kcal,
  • 1 gram alkoholu to 7 kcal.
Tak więc w zależności od tego jaki jest skład danego produktu (jak dużo ma on białka, tłuszczu, węglowodanów lub alkoholu) taka będzie jego kaloryczność, tyle energii dostarczy Twojemu organizmowi.
Wymagana jest, inna dzienna ilość kalorii dla kobiet (2000kcal) i inna dla mężczyzn (2500kcal). Oczywiście wielkości te mogą ulec zmianie w zależności od aktywności fizycznej i wieku. Jeśli jednak przyjmiemy jako średnią, że podczas jednego dnia świąt przyjęliśmy 1litr płynów i 1kg pożywienia, da nam to w dużym przybliżeniu około 2000 kcal nadwyżki.
Pytanie pozostaje tylko jedno. Co zrobimy z ta nadwyżką kalorii, czy pozwolimy by się odłożyła w organizmie w postaci tłuszczu, przebiebiegniemy 32km, 3h intensywnego interwałowego treningu na siłowni a może 4h zajęć tanecznych?
 
fot. CasaNuntilor.ro - portalul de nunti numarul 1 w R/ flickr.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA