Źródeł homoseksualizmu należy szukać w epigenetyce?

Zgodnie z najnowszą hipotezą przyczyn homoseksualności należy się doszukiwać w usterkach mechanizmu epigenetycznego. Jeśli teoria naukowców z NIMBioS się sprawdzi, nasza orientacja seksualna uznana zostanie przed wszystkim za cechę wrodzoną.

Choć zachowania homoseksualne nie są w przyrodzie niczym rzadkim, naukowcy wciąż nie są pewni, co je powoduje. Wśród wielu teorii, które próbowałyby wyjaśnić istotę homoseksualizmu, pojawiła się nowa – naukowcy z Narodowego Instytutu Syntezy Matematycznej i Biologicznej (NIMBioS) w Stanach Zjednoczonych uważają, że źródeł naszych skłonności seksualnych należy szukać w epigenetyce. O badaniach możemy przeczytać w najnowszym numerze „The Quarterly Review of Biology".

Czytaj: HIV jest wśród nas

Co to jest Epigenetyka?

Epigenetyka to dział nauki, który dotyczy wszystkiego, co może być nośnikiem informacji genetycznej, a nie jest związane bezpośrednio z sekwencją DNA. W grę wchodzą tzw. znaczniki epigenetyczne. To one decydują o tym, w jaki sposób gen jest wyrażany. Ale to niejedyna ich funkcja – znaczniki zabezpieczają też płód przed wahaniami poziomu hormonów matki. I tak na przykład, jeśli rozwija się dziewczynka, znaczniki blokują hormony męskie, jeśli chłopczyk – hormony żeńskie. Zazwyczaj dziecko samo „nakłada” sobie znaczniki, które dodatkowo reagują na hormony matki (np. chłopiec wie, że powinien mieć znaczniki męskie, a dziewczynka, że żeńskie). Nie zawsze jednak układ epigenetyczny działa w ten sposób. Naukowcy twierdzą, że to właśnie usterki w funkcjonowaniu znaczników powodują istotne zmiany już w trakcie rozwoju płodowego, co w dalszym życiu owocuje orientacją homoseksualną.

Według naukowców dziedziczne przekazywanie znaczników epigenetycznych przeciwnych do płodu „jest najbardziej przekonującym ewolucyjnym mechanizmem, który tłumaczyłby fenomen homoseksualizmu”. Jeśli jednak teoria zostanie potwierdzona, homoseksualizm, podobnie jak np. genetycznie determinowany kolor włosów, nie powinien być traktowany jak choroba.

Zobacz: Anoreksja u mężczyzn i chłopców

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA