1 mała rzecz potrzebna każdemu sportowcowi

Kobieta biegnąca po plaży
Źródło: 123RF
Sport nieodłącznie wiąże się ze wzlotami, ale również i z upadkami.
 

Sport nieodłącznie wiąże się ze wzlotami, ale również i z upadkami. Wszystkim życzę oczywiście, żeby każdy upadek kończyły się przysłowiowym lądowanie na cztery łapy. W rzeczywistości trudno ustrzec się jednak tych przykrych momentów związanych z kontuzjami. Nie podam recepty na to, jak zupełnie uniknąć kontuzji, ale powiem ci, jak złagodzić skutki ewentualnych urazów.

Bolesny problem

Najczęstszymi kontuzjami są te, które dotyczą skręconych kolan i kostek, a dokładniej uszkodzeń tkanek miękkich. Urazom tego typu towarzyszy ogromny ból, który nie ułatwia zachowania trzeźwego oglądu sytuacji. Dlatego tak trudno w pierwszych chwilach podjąć właściwe decyzje, które na dalszych etapach leczenia znacznie przyspieszają rekonwalescencję. Jakie kroki trzeba podjąć w pierwszych minutach?

Zobacz: Intensywność wysiłku fizycznego w treningu amatorskim

Niezbędnik sportowca

Skręconym kolanom i kostkom towarzyszy często obrzęk, którego rozwój jest negatywnym skutkiem urazu. Twoim zadaniem, w pierwszej kolejności, jest zatrzymanie powiększania się obrzęku. Należy to zrobić za pomocą najbardziej prozaicznej rzeczy, jaka powinna być na wyposażeniu każdej apteczki, a mianowicie bandaża elastycznego. „1 mała rzecz potrzebna każdemu sportowcowi” to właśnie bandaż.

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Pierwsza pomoc

Już w pierwszej minucie należy obandażować opuchnięty staw tak, żeby wykorzystać 100% rozciągliwości tkaniny opatrunkowej. Ścisły oplot jest konieczny, żeby obrzęk się nie powiększał. Po godzinie należy obandażować newralgiczne miejsce ponownie, tym razem wykorzystując jego 50% rozciągliwości. Tym sposobem uzyskasz bardziej luźny opatrunek.

ACTIVBAND: bandażuj i schładzaj

Bandaż w pierwszych godzinach uciska naczynia krwionośne zmniejszając tym samym przepływ krwi. Żeby zapobiec rozszerzaniu się naczyń, należy stosować również zimne okłady. Zimno powoduje kurczliwość naczyń krwionośnych i, tak samo jak ucisk, niweluje powstawanie opuchlizny.

Ciekawym rozwiązaniem, które łączy wymienione właściwości jest bandaż chłodzący ACTIVBAND. Nasączony jest mentolem, który przy kontakcie ze skórą, daje uczucie chłodu. Jako bandaż chłodzący jest jednorazowego użytku, natomiast jako opaska elastyczna ma wielokrotne zastosowanie. Uczucie chłodu jakie daje bandaż utrzymuje się przez pierwsze dwie godziny, czyli wtedy, kiedy to najbardziej potrzebne.

Zastosowanie tej, „1 małej rzeczy” powinno znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia, czego gorąco życzę wszystkim zmagającym się obecnie z kontuzjami.

Sposób użycia:

 • Przed użyciem bandaż w opakowaniu może być umieszczony na kilka godzin w lodówce celem zwiększenia efektu chłodzenia.
 • Ostrożnie rozerwać saszetkę z bandażem
 • Wyjąć bandaż z saszetki bezpośrednio przed użyciem.
 • Owinąć bandaż w miejscu urazu
 • Bandaż utrzymuje swoje działanie przez ok 2 godziny
 • Bandaż jest przeznaczony jedynie do użytku zewnętrznego
 • Bandaż jest łatwy do usunięcia po użyciu
 • Bandaż może zostać użyty ponownie jako opaska elastyczna

Środki ostrożności:

 • Nie stosować u dzieci poniżej 1 roku życia
 • Stosowanie u dzieci tylko pod nadzorem rodziców
 • Bandaż może pozostać w kontakcie ze skórą przez 6-8 godzin
 • Nie stosować na skórę uszkodzoną, otwarte rany lub skórę wrażliwą
 • Nie stosować we przypadku wystąpienia podrażnień. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Producent: Medica Sp.J., ul. Przemysłowa 4a, 59-300, Lubin Dystrybucja: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna, ul. A. Fleminga 2, 03-176 Warszawa.

Artykuł sponsorowany.

Zobacz też: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA