11 rad jak postępować z lekami

Starszy niż rok
Dobrze zaopatrzona domowa apteczka to skarb. Oprócz tych leków, które brać musimy na stałe, zawsze warto mieć też w zasięgu ręki środki przeciwbólowe, krople żołądkowe, coś łagodnego na sen czy różnorakie maści.

Jednak z lekami trzeba umieć właściwie postępować, przede wszystkim właściwie je zażywać i w należyty sposób przechowywać.

Co wiedzieć o lekach?

1. Uważnie czytaj etykiety i informacje na ulotkach.

2. Nigdy nie wyrzucaj ulotek informacyjnych o lekach. Trzymaj je w pudełku aż do momentu, gdy lek się skończy.

3. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza - nie bierz ani więcej, ani mniej przepisanego leku. Jeśli stosujesz leki bez recepty, trzymaj się instrukcji jeśli chodzi o ilości i odstępy czasowe, w jakich powinieneś lek zażywać.

4. Jeśli zażywasz leki stale, sporządź listę tych leków wraz z dawkowaniem i noś ją przy sobie - najlepiej w portfelu. Zapisz na takiej kartce także swoje alergie i nietolerancje pokarmowe.

5. Właściwie przechowuj leki. Większość leków powinna być przechowywana w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, z daleka od światła słonecznego. Jednak niektóre leki należny przechowywać w lodówce. Szafka w łazience - ze względu na parę, sporą wilgotność - nie jest dobrym miejsce do przechowywania leków.

6. W lodówce wyznacz jedną półkę na drzwiach, gdzie będziesz trzymać leki. Nic innego nie powinno tam stać.

7. Przechowuj leki w miejscach niedostępnych dla dzieci - i tych maleńkich i nieco starszych. Najlepiej, aby była to szafka z lekami zamykana na klucz.

8. Dwa razy do rok pozbywaj się leków przeterminowanych. Pamiętaj, że leki, które straciły ważność, mogą być szkodliwe. Nigdy jednak nie wyrzucaj takich leków do kosza czy sedesu. Najlepszy pomysł to wrzucenie ich do specjalnych pojemników na przeterminowane leki, które znajdziesz w większości aptek.

9. Leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach. Jeśli z buteleczki na leki odpadła nalepka, przyklej plastrem karteczkę z nazwą leku.

10. Doskonałym pomysłem dla osób, które stosują kilka rodzajów leków kilka razy dziennie są specjalne pojemniczki, które można kupić w aptece. Pojemniczki te mają zazwyczaj 7 przegródek (na każdy dzień tygodnia), a dni podzielone są na kolejne trzy (np. rano, południe, wieczór). Pojemniczek uzupełniaj lekami raz w tygodniu. Mając taki pojemniczek zawsze możesz sprawdzić, czy zażyłeś lek. Poza tym to prawdziwa wygoda w podróży - nie musisz wieźć ze sobą wszystkich opakowań leków.

11. Nigdy nie użyczaj leków zapisanych Ci przez lekarza innym ludziom. Każdy chory musi najpierw zasięgnąć opinii specjalisty nim weźmie konkretny lek. Pamiętaj, to co jest dobre dla ciebie, nie musi być dobre dla sąsiada czy koleżanki.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Sprawdź: Leki z domowej apteki? Tak, ale ostrożnie!

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA