Nowy sklep

już ON-LINE

13 chwil, w których możesz poczuć szczęście

Czy żyjąc coraz szybciej, w stresie i wiecznym niepokoju o przyszłość, dzieci, finanse, jesteśmy w stanie zatrzymać się na chwilę?
13 chwil
Źródło: 123RF

Spis treści

I poczuć, że właśnie w tym konkretnym momencie, często przy wykonywaniu pozornie błahej i drobnej czynności, czujemy się fantastycznie?

Kilka lat temu hitem sprzedażowym stała się książka Philippe Delerma "Pierwszy łyk piwa i inne drobne przyjemności". W książce tej, nieformalnej biblii miłośników i smakoszy życia, znalazło się ponad trzydzieści przykładów małych przyjemności życia - od pierwszego łyku piwa po jazdę autostradą w nocy. Czy każdego uszczęśliwią akurat właśnie te czynności. Oczywiście, że nie. Ale każdy z nas może i powinien stworzyć sobie swój własny, subiektywny przewodnik po chwilach szczególnie przyjemnych, kolejny rozdział do biblii miłośników życia. Chwil, gdy czujemy się szczęśliwi. Być może wśród poniższych przykładów znajdziesz te dla siebie, kiedy można się życiem z pełną świadomością rozkoszować.

Reklama

Co sprawia Ci szczęście?

Zobacz: 10 sentencji Dalajlamy, które mogą być życiowym drogowskazem

1. Kąpiel w wannie. Nie taka zwykła, w pośpiechu, ale kąpiel z całym
swoim rytuałem. Gdy wiemy, że nic nas nie wybije z rytmu, nie będzie
pospieszało, goniło, nagliło. Niespiesznie wybieramy ulubiony płyn do kąpieli, żel pachnący wanilią – puszysty, kremowy… Zapalone świecie, delikatna muzyka.

2. Ulubiony miesięcznik. Właśnie go zakupiłeś i pędzisz do domu. Wolna chwila i... ten magazyn. Lśniący, jeszcze pachnący drukarską farbą. Jeszcze wszystko przed tobą. Rozsiadasz się wygodnie, zaczynasz przeglądać, tradycyjnie od końca. Chwilo trwaj!

3. Książka ulubionego autora. Właśnie udało ci się ją kupić czy wypożyczyć. Czekałeś na nią długo i w końcu trafia w twoje ręce. Tęsknisz za chwilą, kiedy w końcu zaczniesz czytać. Tym razem od strony pierwszej. Celebruj to oczekiwanie.

4. Zrobimy naleśniki?! Masz ochotę na coś słodkiego, to „coś” za tobą chodzi, ale nie wiesz jeszcze co to jest. Nie masz ochoty wychodzić do sklepu, aż w końcu pada propozycja: „zróbmy naleśniki”. Cudowna chwila. Dżem o smaku truskawek już przygotowany. Zaczynamy wielkie smażenie.

5. Ostatni dzień przed urlopem. Właściwie nic ci się już nie chce robić. Przekładasz papiery – jeśli pracujesz w biurze, jeśli obsługujesz klienta – ale myślami jesteś gdzie indziej. Generalnie nic już nie załatwiasz, a jeśli musisz odebrać telefon lub odpisać na maila mówisz: „Wrócimy do tematu po urlopie”. Błogie lenistwo przed tobą. Jeszcze tylko ostatnia kawa przed wyjściem z pracy i za chwilę – witaj przygodo.

6. Wybór smaku lodów z budki. Śmietankowe, malinowe, truskawkowe, czekoladowe – standard. A do tego tyle nowych, nieznanych, ciekawych smaków. Kupujesz, wybierasz dwie, może trzy gałki, fajnie, aby twój towarzysz wybrał inne smaki, Wtedy od niego spróbujesz. Rozkoszna chwila łasuchowania.

7. Zaproszenie na kawę. Otrzymujesz od przyjaciela, koleżanki. Zasiadacie w miłym, przytulnym miejscu. Kawiarniany taras w lecie, zimą – w ciepłej kafejce z puchowymi kanapami. Zapach kawy, cisza. Nastrój spokoju i chwilowego zatrzymania się w biegu.

8. Babskie wyjście. Restauracja, kino, pogaduchy, babskie ploteczki. Nieskrępowane, trochę dziewczęce zwierzania, śmiech z byle powodu. Pełne uroku.

9. Męskie wyjście na oglądanie mecz. Szykujesz się do tego od tygodni. I właśnie nastąpiło to dziś. Koledzy dzwonią, stolik w pubie zamówiony. Szykuje się udany wieczór. Czy może go coś zepsuć?

10. Jesienny deszcz, gdy nie musisz wychodzić z domu. Sobota, pada, zapłakane szyby, ale ty w swoim przytulnym mieszkaniu nie musisz nigdzie wychodzić. Ten dzień spędzisz w domu. Ciepły koc, książka lub dobry film – to twoi dzisiejsi towarzysze.

11. Sypiący śnieg za oknem w blasku latarni. Myślami wracasz do szczenięcych lat – stare narty i sanki, lepienie bałwana, bitwy na śnieżki. Jeszcze nie martwią cię korki, jakie pewno spotkasz kolejnego dnia. Teraz czujesz się spokojnie i na swoim miejscu.

12. Grzyby. Już wiesz, że są. Znajomi byli i nazbierali mnóstwo. Ty też masz swoje miejsca. Sprawdzone. Ulubiony koszyk, nożyk – zawsze ten sam, bo przynosi szczęście. Tuż przed lasem przyspieszasz kroku, jesteś nieco podekscytowany. Chcesz znaleźć tego pierwszego grzyba, a potem już się poszczęści. Masz! Szczęściarz z ciebie. Zawsze byłeś w tym dobry.

13. Ulubiony film lub serial w telewizji. Każdy taki ma. Oglądałeś go już setki razy, ale gdy przypadkiem przerzucając kanały trafiasz na niego, twój uśmiech robi się szeroki, a pilot zamiera w dłoni. „Seksmisja”, „Czterej pancerni”, „07 zgłoś się”, ”Potop”, „”Rejs”, Znachor”. Każdy z nas ma taki oldskulowy film.

Szczęśliwy autor

Zobacz: Mądrość przekazana przez starsze pokolenie

Sprawdź: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)