15 września - Europejski Dzień Prostaty

Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Największym "sprzymierzeńcem" tej choroby jest, niestety, brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza urologa.
Profilaktyka prostaty
Źródło: 123RF

Spis treści

Z badań wynika, że w naszym kraju aż dziesięć procent mężczyzn w wieku 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty. Tymczasem nieskomplikowane badanie u specjalisty oraz pomiar poziomu białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty - ang. Prostate-Specific Antigen), wystarczają do wykrycia ogromnej większości przypadków choroby na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jej rozwoju.

Europejski Dzień Prostaty obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 roku. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU). Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Groźny przeciwnik

Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia. Dotyka około 30 procent mężczyzn po 50. roku życia i aż 80 procent po 80. roku życia. Ma najczęściej charakter pierwotny, co oznacza, że nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty. Wcześnie wykryty może być wycięty razem z gruczołem, zanim nastąpi przerzut do innego narządu lub do kości.

Objawy powiększenia prostaty

Prostata wytwarza wydzielinę, w której poruszają się plemniki. Jest to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Jego powiększenie prowadzi do pojawienia się mało komfortowych objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy. Typowe objawy to trudnościami przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz, zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego. Dobrą wiadomością jest to, że wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie właściwej terapii i szybkie złagodzenie dolegliwości.

Nie wstydź się

Podstawowe badanie u urologa jest bardzo proste i niebolesne - lekarz wprowadza palec w odbyt pacjenta, badając wielkość i kształt gruczołu krokowego. Jednak mężczyźni nie zgłaszają się regularnie na badanie prostaty, gdyż większość z nich uważa to badanie za zbyt krępujące. Z tego rodzaju poczuciem wstydu należy jednak bezwzględnie walczyć, bo tylko regularne kontrole urologiczne pozwolą zmniejszyć dolegliwości spowodowane łagodnym rozrostem prostaty, a przede wszystkim dadzą szansę na wykrycie raka prostaty w jego wczesnej fazie zaawansowania, pozwalającej na całkowite wyleczenie.

Czy wiesz, że: Rak prostaty to ukryty zabójca

Zobacz też: Biopsja prostaty (stercza) - wskazania, przygotowanie, przebieg i wyniki

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!