Nowy sklep

już ON-LINE

3 przypadki, w których bandaż to konieczność

Wypadki chodzą po ludziach. Jak należy się z nimi obchodzić? Czasem wystarczy zachowanie zimnej krwi w krytycznych sytuacjach i postępowanie zgodnie z zaleceniami.
Bandażowanie ręki
Źródło: 123RF

Spis treści

No właśnie, czy znamy te zalecenia? Czy umiemy chociażby posługiwać się tak prozaiczną rzeczą, jaką jest bandaż? Jeśli masz niedosyt wiedzy, to świetnie się składa. Przedstawię trzy przypadki w których zastosowanie bandaża jest koniecznością. Pozwoli ci to usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę.

Ściśle rzecz biorąc

Bandaż, szczególnie elastyczny, może pełnić funkcję uciskową.  Jest on niezastąpiony w sytuacjach, kiedy należy zapobiec narastaniu opuchlizny. Dzięki rozciągliwości tkaniny można modulować siłę ucisku. Bandaż elastyczny na pewno okaże się przydatny przy różnego rodzaju stłuczeniach, podczas których już w pierwszych chwilach miejsce urazu zaczyna zwiększać swoją objętość. Oprócz ucisku dobrze jest zastosować w takich sytuacjach okłady z lodu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest bandaż chłodzący ACTIVBAND. Jest on nasączony substancją dającą uczucie chłodu. Efekt ochłodzenia, jak podaje producent, można wzmocnić przez trzymanie bandaża w lodówce przed jego użyciem.

 

Czas na stabilizację

Bandaż może pełnić również funkcję stabilizującą. Kiedy mamy do czynienia z urazem albo nadwyrężeniem któregoś ze stawów, dobrze jest ustabilizować kontuzjowane miejsce. Pomocny będzie w tym przypadku bandaż elastyczny, którego oplot będzie regulował pracę stawu. Ograniczając zakres ruchu stawu i stabilizując go pomagamy w jego szybszej regeneracji. 

Reklama

Trzymaj to w ryzach

Trzecia funkcja, jaką może pełnić bandaż polega na podtrzymywaniu opatrunku. Jeśli mamy do czynienia z raną otwartą, konieczne jest jej opatrzenie. Sam opatrunek, żeby dobrze pełnił swoją rolę, musi być solidnie przytrzymany. Tu również nie warto szukać innych rozwiązań, jeśli mamy pod ręką bandaże. Są one zazwyczaj dostępne w formie rolek, co znacznie ułatwia ich zakładanie. 

Na koniec, pamiętaj że te uwagi mówią o doraźnej pomocy. Oprócz stosowania zawartych tu rad, powinieneś skontaktować się z lekarzem, od którego dowiesz się między innymi, jak długo należy stosować bandaż elastyczny oraz czy konieczne jest stosowanie innych, bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Zobacz: Jaki bandaż chroni przed powikłaniami urazowymi? Wybieramy najlepszy

ACTIVBAND bandaż chłodzący

Sposób użycia:

 • Przed użyciem bandaż w opakowaniu może być umieszczony na kilka godzin w lodówce  celem zwiększenia efektu chłodzenia.
 • Ostrożnie rozerwać saszetkę z bandażem
 • Wyjąć bandaż z saszetki bezpośrednio przed użyciem.
 • Owinąć bandaż w miejscu urazu
 • Bandaż utrzymuje swoje działanie przez ok 2 godziny
 • Bandaż jest przeznaczony jedynie do użytku zewnętrznego
 • Bandaż jest łatwy do usunięcia po użyciu
 • Bandaż może zostać użyty ponownie jako opaska elastyczna

Środki ostrożności:

 • Nie stosować u dzieci poniżej 1 roku życia
 • Stosowanie u dzieci tylko pod nadzorem rodziców
 • Bandaż może pozostać w kontakcie ze skórą przez 6-8 godzin
 • Nie stosować na skórę uszkodzoną, otwarte rany lub skórę wrażliwą
 • Nie stosować we przypadku wystąpienia podrażnień. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Zobacz: Współtwórca nowatorskiego opatrunku wyróżniony

Producent: Medica Sp.J., ul. Przemysłowa 4a, 59-300, Lubin Dystrybucja: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna, ul. A. Fleminga 2, 03-176 Warszawa.

Artykuł sponsorowany.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)