Nowy sklep

już ON-LINE

3 tak dla prezerwatywy

Najstarszym i jednocześnie najczęściej używanym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa. A czy wiesz dlaczego?
Prezerwatywy
Źródło: 123RF
 

Środek antykoncepcyjny

1. Prezerwatywa po pierwsze i przede wszystkim jest środkiem antykoncepcyjnym. Stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy.

Według wskaźnika Pearla prezerwatywa ma 3 punkty (Im mniejsza liczba, tym lepsza skuteczność metody antykoncepcyjnej. Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik wynosi 85.). Skuteczność prezerwatywy można zwiększyć stosując dodatkowo środek plemnikobójczy.

Warto zaznaczyć, że żadna z metod antykoncepcji nie chroni przed niechcianą ciążą w 100 proc. Dlatego prezerwatywę warto i często stosuje się jako metodę uzupełniającą. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko tzw. "wpadki".

Ochrona przecd chorobami

2. Drugą, bardzo ważną rolą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. M.in. chodzi o kiłę, rzeżączkę, HIV i HPV. 

Wiele organizacji międzynarodowych, rekomenduje prezerwatywy jako najlepszy sposób zapobiegania zarażeniu wirusem HIV. Według najnowszych danych WHO, prezerwatywa chroni przed HIV w 40 proc., choć wcześniej uważano że może być to nawet 90 proc.

Prezerwatywa zapewnia też najlepszą ochronę przed zakażeniem wirusem HPV. Na całym świecie aż 630 milionów osób zarażonych jest tym wirusem. Groźny jest on bardziej dla kobiet niż mężczyzn, gdyż jest jednym z czynników rozwoju raka szyjki macicy.

W dawnych czasach prezerwatywy wykonywano z jelit zwierząt. Dziś, na szczęście, robi się je z lateksu. Prezerwatywy znali już starożytni Egipcjanie. W 1350 r. p.n.e. używali ich jako ozdobnych osłonek. Pierwsza prezerwatywa lateksowa została wyprodukowana w 1912 roku.

Przyjemność

3. Prezerwatywa może też uprzyjemniać doznania seksualne. Wiele firm produkuje prezerwatywy z dodatkami.

Na rynku są dostępne prezerwatywy smakowe, z zapachami czy z wypustkami. Ich skuteczność powinna być taka sama jak prezerwatyw bez dodatków.

Pomysłowość producentów nie zna jednak granic. Zdarzają się nawet prezerwatywy z wibratorami. Ale nie dajmy uwieść się marzeniom i wyobraźni. Takie gadżety pełnią bardziej rolę zabawek. Dlatego zawsze warto przeczytać na opakowaniu, czy dany rodzaj prezerwatywy posiada wszelkie atesty.

ZOBACZ TAKŻE

antykoncepcja-na-co-sie-zdecydowac,2583,1.html">Antykoncepcja: na co się zdecydować?

Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Antykoncepcja świadome rodzicielstwo

Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)