3 ważne objawy owulacji, które musisz znać

Objawy owulacji

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Nie wszystkie kobiety łatwo zachodzą w ciążę. Niektóre pary bezskutecznie starają się o potomka, a trwać to może nawet całymi latami. Warto wiedzieć, kiedy powstają najbardziej sprzyjające warunki dla zapłodnienia. Dowiedz się więcej na temat owulacji!

Naturalny cykl miesięczny zdrowej kobiety

W organizmie kobiety co miesiąc zachodzi fascynujący cykl, podczas którego macica przygotowuje się na przyjęcie nowego życia. Średnio w 5 dniu cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki) w jednym z dwóch jajników, naprzemiennie w lewym lub prawym – dojrzewa komórka jajowa. Znajduje się ona w pęcherzyku Graafa, który pęka około 14 dnia cyklu, uwalniając kuliste jajeczko, które ma około 0,2 mm średnicy. Proces ten to właśnie owulacja, czyli jajeczkowanie.

Wtedy najłatwiej zajdziesz w ciążę!

Kiedy dojrzałe, kobiece jajeczko uwalnia się z jajnika, dostaje się do jajowodu. Jeśli w tym czasie dotrze do niego plemnik, następuje zapłodnienie i powstaje nowa komórka z pełnym, oryginalnym pakietem genetycznym, będąca już osobnym, nowym, ludzkim życiem. Tutaj dowiesz się, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Podczas jajeczkowania można odczuwać pewne charakterystyczne objawy. Powinna je znać każda kobieta, a zwłaszcza ta, która pragnie dziecka. Oto one:

  • Ból owulacyjny. To kłucie po prawej lub lewej stronie brzucha – u większości kobiet jest krótkotrwałe i niezbyt bolesne, jednak da się je zauważyć.

  • Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy. Śluz staje się gładki i śliski – bardzo podobny w wyglądzie do białka jajka kurzego. Pozwala się wyciągać na palcach w długie nitki. Ten rodzaj śluzu jest odpowiedni dla plemników, dzięki niemu mogą bowiem podążać do celu.

  • Zmiana temperatury ciała. By ją zauważyć, trzeba każdego dnia cyklu mierzyć swoją ciepłotę. Można dokonywać tego pomiaru w pochwie, odbycie lub w ustach. Skok temperatury poprzedza seria niższych temperatur, zwyżka musi być o co najmniej 0,3 stopnia Celsjusza. Od czwartego dnia podwyższonej temperatury pojawia się gęsty, nieprzejrzysty śluz. Wtedy kończy się okres płodności.

Oprócz tych trzech, najbardziej charakterystycznych objawów, wyróżnia się również inne. Są to: wzmożony apetyt na seks, tkliwe i czasami obolałe piersi, miękka szyjka macicy, niewielkie plamienie krwią. Aby dowiedzieć się więcej o owulacji, wejdź na stronę kobiecosc.info.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA