3 września - Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim

Sport w leczeniu szpiczaka
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
W czwartek 3 września 2015 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim, złośliwym nowotworem układu krwiotwórczego. Tego dnia na Polach Mokotowskich w Warszawie zaplanowano międzypokoleniowy Spacer Nordic Walking.

Akcja ta, której organizatorami są Inicjatywa Wspólna Droga oraz pacjenci zrzeszeni w Fundacji Carita, ma być wyrazem solidarności z osobami chorującymi na szpiczaka i ich rodzinami. Wśród ambasadorów akcji znalazły się znane i lubiane osoby, m.in Zygmunt Chajzer, Andrzej Grabowski, Maciej Orłoś, Andrzej Supron, Halina Frąckowiak, Ewa Kulińska, Ryszard Rembiszewski, Danuta Błażejczyk, Marzena Trybała.

Szeroka kampania informacyjna

Obchodom I Ogólnopolskiego Dnia Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim towarzyszyć będzie szereg różnych działań, m.in przygotowany został specjalny spot edukacyjny dotyczący kampanii, który będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych, internecie oraz w wybranych kinach w całej Polsce. Przeprowadzone zostaną działania edukacyjne w warszawskich tramwajach i w metrze. W akcję włączyli się także znani blogerzy. Przez cały wrzesień w całej Polsce dystrybuowane będą specjalne ulotki dotyczące wczesnej diagnostyki i rozpoznania szpiczaka mnogiego. 10 września grupa pacjentów chorych na szpiczaka spotka się w Sejmie RP z przedstawicielami Sejmowej Komisji Zdrowia, aby przekazać pismo zawierające statystyki dotyczące zachorowalności na szpiczaka i postulaty środowiska pacjentów hematoonkologicznych oraz podsumować rezultaty akcji.

Czytaj więcej: Jak zostać dawcą szpiku…

Czym jest szpiczak mnogi?

Szpiczak mnogi to złośliwy nowotwór układu krwiotwórczego. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – ponad 90 procent przypadków zachorowań dotyczy osób po 50 roku życia. Choć to choroba nieuleczalna, istnieje możliwość jej leczenia tak, by przybrała formę przewlekłą. Czas przeżycia pacjentów zależy od szybkiej diagnozy i zastosowania nowoczesnych metod terapii. Bardzo dużą rolę mają do odegrania w diagnostyce tej choroby lekarze pierwszego kontaktu i lekarze rodzinni, objawy szpiczaka są bowiem niespecyficzne - bóle pleców i kości, zmęczenie, obrzęki, częste złamania, zaburzenia rytmu serca, częste infekcje - i często bagatelizowane, a powinny skłaniać do dokładniejszego procesu diagnostycznego. Również wiedza społeczeństwa na temat szpiczaka mnogiego jest wciąż bardzo niska. Podniesienie świadomości społecznej Polaków na ten temat to główny cel I Ogólnopolskiego Dnia Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim.

Zobacz też: Ostra białaczka szpikowa

Materiały prasowe

Zobacz: Na impotencję najlepszy szpik kostny

Kup torebkę albo krawat, wspomóż chorych na białaczkę

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA