5 chorób, jakich możesz nabawić się w te święta

Starszy niż rok
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z przyjemną atmosferą. Okres świąteczny bywa jednak niezwykle stresujący, co doprowadza do wielu niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych.
 

1. Dolegliwości psychosomatyczne

Pośpiech, załatwianie kilku spraw jednocześnie, organizacja kolacji, przedświąteczne porządki, spotkanie z dawno niewidzianą rodziną... wszystko to sprawia, że odczuwamy zwiększony stres, który doprowadza do pojawienia się tak zwanych dolegliwości psychosomatycznych. Wynikają one z połączenia reakcji psychicznych z organizmem.

Dolegliwości psychosomatyczne mają najczęściej charakter infekcji, reakcji alergicznych lub problemów wieńcowych. Stres doprowadza również do problemów żołądkowych, wywołując bóle brzucha, niestrawność oraz biegunkę. Dlatego czasie świąt mogą wystąpić: wysypka, opryszczka, nudności, kolka, ból i kołatanie serca, nadciśnienie.

2. Przejedzenie

W święta trudno odmówić sobie spróbowania wszystkich dwunastu potraw. Niestety, w ten sposób możemy doprowadzić do przejedzenia, które wywołuje niestrawność, ból brzucha, nudności, a nawet wymioty. Metabolizm znacznie spowalnia, powodując nieprzyjemne uczucie ciężkości. Do tego dojść mogą wzdęcia oraz zgaga.

Sprawdź: Jakie ryby powinny znaleźć się na świątecznym stole?

Najlepiej więc ograniczyć spożywanie wigilijnych potraw lub przygotować lekkie dla żołądka dania – na przykład upieczone zamiast usmażone. Jeśli jednak doszło do przejedzenia, należy powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych posiłków następnego dnia i pij dużo wody mineralnej. Warto sięgnąć też po herbaty ziołowe.

3. Zatrucie pokarmowe

W wyniku spożycia zepsutych lub źle przygotowanych potraw może dojść do zatrucia pokarmowego. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na przygotowywane w wigilię ryby. Podczas zakupów sprawdź, czy są świeże – powinny mieć błyszczące oczy, sprężyste ciało, różowe skrzela i skórę bez uszkodzeń.

Na uwagę zasługiwać powinny również produkty używane do przyrządzania ciast i deserów. Sprawdź daty ważności oraz zwróć uwagę na sposób przechowywania produktów w sklepie. Nie kupuj na zapas. Gotowe wypieki trzymaj w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego, choremu należy podać węgiel leczniczy, który usunie substancje toksyczne z organizmu.

4. Przemęczenie

Stres i pośpiech związany z przygotowaniami do świąt może doprowadzić do przemęczenia, a przy tym niekorzystnych dla zdrowia urazów czy naciągnięć. Zamiast więc cieszyć się świętami, odczuwamy nieprzyjemny ból kręgosłupa, ramion i nóg, doskwiera także ból głowy i uczucie zmęczenia. W przypadku nadwyrężenia mięśni lub stawów zastosuj zimny okład. Ogranicz aktywność fizyczną i odpocznij.

Następstwem długotrwałego przemęczenia może stać się anemia, migrenowy ból głowy, problemy z zasypianiem lub spadek odporności organizmu. Dlatego zaplanuj czas tak, by jeszcze przed świętami załatwić najważniejsze rzeczy. Poproś też o pomoc bliskich lub przyjaciół, jeśli odczuwasz nadmierne zmęczenie. I pamiętaj, że święta to czas na regenerację sił, a nie ich utratę.

Czytaj też: Najczęstsze przyczyny zatruć pokarmowych

5. Depresja

Wymienione powyżej dolegliwości, a zwłaszcza nadmierny stres i przemęczenie, mogą doprowadzać do załamania nerwowego lub depresji. Zwłaszcza, jeśli każdego roku święta przybierają podobny scenariusz. W czasie świąt zauważa się pogłębienie dolegliwości u osób ze zdiagnozowaną depresją. Złe samopoczucie psychiczne wynika również z tego, że wiele osób spędza święta samotnie.

Dlatego nie obarczaj się zbyt wieloma obowiązkami i nie zakładaj, że święta muszą być idealne. Jeśli coś pójdzie nie tak lub nie wszystko uda się przygotować, nie przywiązuj do tego większej wagi. W trakcie spotkania z rodziną nie wyciągaj problemów z przeszłości. Skup się na tym, by Boże Narodzenie spędzić w spokoju i bez zbędnego stresu.

Czytaj też: Tradycyjne wigilijne potrawy - czy są zdrowe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA