5 chorób, których najbardziej się boimy

Starszy niż rok
Każda choroba niesie ze sobą strach o nasze zdrowie i życie. Są jednak takie, które ze względu na swoją powszechność, trudność w leczeniu i śmiertelność - przerażają nas najbardziej.

1. Nowotwór

Można by powiedzieć, że jest nowotwór i długo, długo nic. Obawiamy się go pod każdą postacią. Najbardziej przeraża nas rak mózgu. Wynika to z tego, iż charakteryzuje się on największym ryzykiem śmierci oraz ma najgorsze objawy i jest trudny do wyleczenia. Wśród mężczyzn na liście najbardziej przerażających chorób, pierwsze miejsce zajmuje rak jelit. Natomiast kobiety zdecydowanie wskazują na raka piersi. Wynika to oczywiście z powszechności zachorowań oraz obawy przed brakiem możliwości szybkiej diagnozy choroby. Co ciekawe - wielu z nas obawia się także raka płuc, pomimo czego wciąż duża grupa społeczeństwa sięga po papierosy.

2. Choroba Alzheimera

To druga w kolejności choroba, której najbardziejsię boimy. Zapewne wynika to z tego, iż jest nieuleczalna i prowadzi do zgonu. Jest także bardzo powszechna i trudna do zdiagnozowania. We wczesnych stadiach najczęstszym objawem jest trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń. Średnia długość życia po zdiagnozowaniu choroby wynosi 7 lat. Szacuje się, że obecnie aż co trzecia śmierć wśród seniorów powodowana jest przez chorobę Alzheimera lub inną formę demencji.

Sprawdź: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

3. Udar mózgu

Wielu z nas choruje na nadciśnienie. Często to bagatelizujemy, uznając za zwykłą dolegliwość. Przeraża nas jednak wizja udaru mózgu, który może być skutkiem nieleczonego nadciśnienia tętniczego.

Choroba jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Już po kilku minutach chory traci przytomność i ma niewiele czasu, by dotrzeć do szpitala. Z całą pewnością za strachem stoi powszechność udaru, która coraz częściej dotyka szczególnie osoby w podeszłym wieku.

Czytaj też: Czynniki wystąpienia ryzyka udaru mózgu

4. Choroby psychiczne (depresja,37386.html">depresja)

Boimy się chorób psychicznych, gdyż są one niezwykle trudne do wyleczenia. W wielu przypadkach nieznane jest także źródło ich pochodzenia. Ostatnio dużo mówi się o lekceważeniu depresji, która w wielu przypadkach doprowadziła do odebrania sobie życia przez chorego. Być może wynika to z niewiedzy i nieznajomości choroby. Przygnębienie, złe samopoczucie, brak chęci do życia to tylko jej pojedyncze objawy. Nieleczenie choroby może być tragiczne w skutkach.

5. Choroby serca (zawał)

Znaczna większość ludzi jest przekonana o tym, iż zawał jest przypadłością dotykającą osoby starsze, co jest oczywiście nieprawdą. W krajach europejskich choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. Z powodu chorób naczyniowo-sercowych, umiera dwa razy więcej pacjentów niż z powodu nowotworów. Nie ma się więc co dziwić, iż wizja tej choroby budzi w nas duży niepokój. Może być on także spowodowany brakiem wiedzy na jej temat.

Czytaj też: 7 najgroźniejszych chorób w historii

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA