Dla Ciebie, na zdrowie!

5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję

Często zastanawiamy się, jaki wpływ na naukę ma nasz sposób życia. Warto jednak spojrzeć na naukę z innej perspektywy. W jaki sposób nauka wpływa na nasz organizm? Oto 5 naukowych faktów.
Okulary na książkach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Żyj dłużej dzięki nauce

Naukowcy z University College London udowodnili, że nauka wydłuża życie. Badania pokazują, że osoby, które są mniej wykształcone, szybciej się starzeją. Co za tym idzie, osoby wykształcone, które chętnie się uczą i wyznaczają sobie nowe cele, są znacznie młodsze pod względem biologicznym.

Osiągnięcie takich wyników możliwe było dzięki badaniu fragmentów ludzkich chromosomów, które odpowiedzialne są za starzenie się organizmu. U osób, które uczyły się więcej zauważono, że fragmenty chromosomów są dłuższe – co oznacza zdrowie oraz znaczne wydłużenie życia. A im wcześniej człowiek zacznie się uczyć, tym wolniej się starzeje.

Okazuje się, że nauka czytania w niezwykły sposób wpływa na ludzki mózg. Badania na tym polu przeprowadzone zostały przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z badaczami francuskimi. Celem badań było sprawdzenie, w jaki sposób umiejętności czytania wpływa na rozwój mózgu.

Wyniki pokazały, że nauka czytania potrafi „przeprogramować” mózg w taki sposób, by poza przedmiotami rozpoznawał również ciąg znaków. Nauka czytania doprowadza więc do stworzenia zupełnie nowego obszaru mózgu, który odpowiedzialny jest za umiejętność czytania. Badania te udowadniają, że proces uczenia potrafi stworzyć nowe, aktywne obszary w naszym mózgu.

Reklama

Spokojne życie bez stresu

Inne naukowe badanie pokazujące zależność między nauką a zdrowiem przeprowadzili naukowcy z University of Wisconsin-Madison. Celem badania było odkrycie zależności między zdrowiem uczniów liceum, a ich wykształceniem. Długotrwały, ponad 50-letni eksperyment pokazał, jak bardzo nauka oddziałuje na ludzkie zdrowie.

W ankietach, jakie otrzymywali byli uczniowie liceum, znajdowały się pytania dotyczące przyzwyczajeń żywieniowych, aktywności fizycznej praz dbałości o zdrowie. Pozytywny wpływ nauki na zdrowie polegał w tym przypadku na wpajaniu dobrych nawyków podczas zajęć lekcyjnych, które stosowano następnie w dorosłym życiu.

Udowodniono naukowo, że nauka ma wpływ na samopoczucie oraz stan naszego organizmu. Ucząc się możemy zmniejszyć poczucie stresu. Skupiając się na wykonywanej czynności, a zatem czytając i zapamiętując podane informacje, wprawiamy ciało w stan podobny do medytacji.

Dzięki skupieniu na nauce organizm uspokaja się – serce normuje swoją pracę, krew płynie wolniej, a mięśnie stają się rozluźnione. Dzięki nauce możliwe jest odprężenie całego ciała i ukojenie nerwów. Zmniejszenie poziomu kortyzolu wytwarzanego z powodu stresu działa na organizm kojąco.

Obok zalet dla zdrowia wynikających z nauki warto podkreślić, że nadmierne ambicje oraz wynikający z tego pracoholizm, mogą doprowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia.

Osoba obowiązkowa, z wielkimi ambicjami, która skupia się przede wszystkim na swoim wykształceniu oraz zajęciach dodatkowych, a w późniejszym życiu na pracy i obowiązkach zawodowych, narażona jest na poważne choroby serca, nadciśnienie oraz choroby układu pokarmowego. Problemy ze zdrowiem potęguje też zbyt duży stres oraz przemęczenie wynikające z nadmiernego przyswajania wiedzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Obojnactwo - co oznacza prawdziwy i rzekomy hermafrodytyzm?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Przeczytaj artykuł
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Strup na nodze
Podobne artykuły
Symbol zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne: swoje, dzieci. Jak dbać i co je niszczy?
Mężczyzna gra na gitarze korzystając z muzykoterapii
Muzykoterapia - dla dzieci i dorosłych. Jakie ćwiczenia?
Osoba otyła z problemem dyskryminacji z powodu fatfobii
Fatfobia - co to jest i jak się objawia? Przykłady
Osoba relaksująca się nad wodą
Techniki relaksacyjne - na stres i przed snem
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jak sobie radzisz z nadmiernym stresem?