Nowy sklep

już ON-LINE

5 mitów o alergiach pokarmowych

Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji lub nadwrażliwości na dany składnik żywności? Obalamy 5 mitów na ten temat alergii pokarmowych!
 

Uczulenia i alergieReakcja alergiczna na dany składnik może wystąpić w ciągu trzech do czterech godzin od spożycia. Dlatego tez często mylona jest z zatruciem pokarmowym. Można np. zjeść jakiś rodzaj sera i czuć nudności, które po czasie same miną. Z alergią jest inaczej. Nigdy sama i szybko nie przechodzi.Ludzie uczuleni na dany składnik po prostu unikają go w menu. To nie zawsze wystarcza. Nigdy do końca nie wiadomo, gdzie i w jakim produkcie możemy się na niego natknąć. Dlatego najlepszym wyjściem jest rozmowa i wizyta u lekarza. On oceni, czy faktycznie musimy unikać wielu pyszności. Być może wystarczy mieć zawsze pod ręką lek.

Zobacz: Domowe sposoby na alergięNowe wytyczne w leczeniu wskazują badanie krwi jako niewystarczającą metodę w diagnozowaniu alergii pokarmowych. Konieczne jest wykonanie dokładnych, dalszych testów – np. testów skórnych. Same badanie krwi wykazują czasem błędnie alergię tam, gdzie jej nie ma. Zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem w tej sprawie.

ZatruciaProducenci produktów spożywczych podają skład produktów na opakowaniu. Nie podają np. dokładnego składu półproduktów, z których korzystali. To samo w restauracji. Nie zawsze znane są nam wszystkie składniki dania, które jemy. Dlatego na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, czy dana potrawa naprawdę może nam zaszkodzić. Zawsze trzeba mieć przy sobie lekarstwa.

Sprawdź: Jak rozpoznać alergię pokarmową?Ludzie bardzo często mylą te pojęcia. Dodatkowo nie odróżniają też zatrucia. Tymczasem nietolerancja pokarmowa występuje wtedy, gdy organizm nie ma konkretnego enzymu do trawienia danego składnika pokarmów. Nadwrażliwość to z kolei ostra reakcja organizmu na dany produkt – np. nudności. Może występować nawet kilka godzin po zjedzeniu danego pokarmu. Nie należy ich mylić z alergiami.

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Czytaj też: Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA