5 najzdrowszych miast świata

Mieszkać w miejscu przyjaznym, czystym, bezpiecznym i doskonale zorganizowanym to marzenie każdego mieszczucha. Ale czy Twoje miasto takie właśnie jest? Sprawdź czy spełnia warunki aby je uznać za najzdrowsze miasto na świecie.  Portal Iheartintelligence.com wybrał 5 najzdrowszych ich zdaniem miast na świecie, zobacz czy bywasz w jednym z nich.

Spis treści

Mieszkać w najzdrowszym mieście na świecie, to zapewne czysta przyjemność. Ale skąd mieć pewność, że miasto, które wybierzemy zasługuje na takie miano. Z pomocą jak zawsze przychodzą amerykańscy naukowcy. Pod lupę wzięli tym razem duże i mniejsze metropolie, porównując je ze sobą pod kątem przyjazności dla mieszkańców. Czynniki, jakie brali pod uwagę przy analizie to:

  • bezpieczeństwo
  • czystość
  • zaplecze socjalne
  • możliwości ekonomiczne
  • dostęp do zdrowej żywności
  • jakość opieki medycznej
  • efektywność transportu publicznego
  • łatwy dostęp do parków i terenów rekreacyjnych

Oto wnioski do jakich doszli. Miasta prezentowane w przypadkowej kolejności.

1. Kopenhaga (Dania)

Co wyróżnia mieszkańców Kopenhagi na tle innych miast? Tylko 2% z nich pracuje w tygodniu dłużej niż 40 godzin! Dzięki temu mają znacznie więcej wolego czasu, który mogą spędzić z rodziną, przyjaciółmi czy realizując swoje pasje. Miasto zadbało o bogatą infrastrukturę umożliwiającą mieszkańcom Kopenhagi czas wolny spędzać aktywnie. Dzięki tysiącom kilometrów ścieżek rowerowych, wielu parkom rekreacyjnym i targów ze zdrową żywnością bez trudu da się tu żyć zdrowo i aktywnie. Dodatkowo, 95% mieszkańców przyznaje, że ma poczucie iż w każdej sytuacji może liczyć na czyjąś pomoc, nic dziwnego więc, że uznaje się ich za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie. A jak wiadomo, szczęście i zdrowie zawsze idą w parze.

2. Okinawa (Japonia)

Badania dowodzą, iż mieszkańcy Okinawy żyją około 10 lat dłużej niż wynosi przeciętna długości ludzkiego życia na świecie. Sekret tej długowieczności tkwi w zdrowej diecie, bogatej w zielone i żółte warzywa, pomidory, soję oraz ryby. Okinawajczycy unikają ponadto czerwonego mięsa oraz powszechnie znanych używek, takich jak tytoń czy alkohol.  Kultura wschodu i życie wielopokoleniowych rodzin pod jednym dachem pomaga troszczyć się o siebie nawzajem i wspierać w trudnych sytuacjach życiowych, stąd mieszkańcom Okinawy obce są pojęcia depresji, stresu – tak powszechnych zjawisk w naszej cywilizacji.
Życie na Okinawie to życie spokojne, radosne, zdrowe i bardzo długie.

3. Vancouver (Kanada)

Vancouver może pochwalić się niezwykle czystym powietrzem oraz znakomicie zorganizowanym transportem publicznym. Miasto stosuje również bardzo surowe zasady w kwestii standardów w budownictwie i przemyśle. Warunkiem udzielenia zgody na wybudowanie kolejnego biurowca jest zaplanowanie w pobliżu parku i placu rekreacyjnego. Przynosi to bardzo pozytywne efekty jeśli chodzi o rozwój ekonomiczny miasta, powstaje wiele nowych miejsc pracy i wzrasta populacja ludzi pracujących i mieszkających w mieście.

4. Melbourne (Australia)

Cztery lata z rzędu Melbourne było wybierane najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie. W ocenie tej zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, warunki socjalne oraz dostęp do terenów rekreacyjnych w mieście. Mieszkańcy Melbourne są uważani za najbardziej przyjaznych oraz tolerancyjnych ludzi na naszym globie. Miasto wciąż utrzymuje się w czołówce najszybciej rozwijających się metropolii w Australii, utrzymując równowagę pomiędzy rozwojem przemysłu a ochroną środowiska naturalnego.

5. Madison (USA)

Madison wygrywa rankingi jeśli chodzi o najbardziej przyjazne miasto do życia w USA. Amerykanie doceniają je za czystość oraz bardzo niski poziom przestępczości. Mieszkańcy tego spokojnego miasta uwielbiają sporty rowerowe, szlaki turystyczne oraz świeże produkty, które można tu dostać na każdym kroku. Po niedawnym boomie budowlanym na bardzo przyjaznym poziomie utrzymują się ceny ruchomości, co pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Madison może pochwalić się także tytułem najlepszego miasta uniwersyteckiego, które aktywnie wspiera zarówno studentów jak i nauczycieli. 

Czy twoje rodzinne miasto może pochwalić się taką lub podobną opinią? Jeśli nie, to masz powód aby zacząć aktywnie działać w tym zakresie lub... przeprowadzić się do jednego z prezentowanych powyżej miejsc.

Czytaj też: Jak chronić się przed smogiem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!