Nowy sklep

już ON-LINE

5 niezwykłych właściwości ludzkiego ciała

Naukowcy wciąż zastanawiają się, jak to możliwe, że ludzki organizm jest w stanie przekraczać granice swojej wytrzymałości lub działać w niezwykły dla nas sposób. Przyjrzyjmy się kilku ekstremalnym właściwościom ciała.

Spis treści

Nasz organizm jest dość ograniczony – nie sprzyja mu nagła zmiana temperatury, brak tlenu, pożywienia czy wody. Nie znosi też dużych obciążeń i wysiłku. Przeciętny człowiek nie jest w stanie przekroczyć ograniczeń swojego ciała. W pewnych ekstremalnych sytuacjach lub po latach wytężonych ćwiczeń staje się to możliwe. Jak to się dzieje, że ludzki organizm potrafi przystosować się do niekorzystnych warunków?

1. Siła umysłu

Jedną z niezwykłych właściwości naszego organizmu jest wpływ mózgu na działanie całego ciała. Wystarczy przyjrzeć się osobom, które uprawiają azjatyckie sztuki walki. Lata praktyki i niezwykła siła woli są w stanie rozbić ścianę czy deskę przy pomocy dłoni, nie kalecząc i nie doprowadzając do złamania. Jak to możliwe? Naukowcy domniemają, że sygnały wysyłane z mózgu do poszczególnych organów zwiększają ich właściwości, chroniąc przed urazami. Ćwicz swój umysł

 

2. Brak tlenu

Niecodzienną właściwością szczycą się również osoby, które dzięki wytężonej pracy i trudnym ćwiczeniom opanowały umiejętność wstrzymywania powietrza przez więcej niż przeciętne 2-3 minuty. Mistrzowie w tej dziedzinie uzyskują zaskakujące wyniki – są w stanie wytrzymać nawet 22 minuty bez powietrza!

Dzieje się tak dzięki restrykcyjnej diecie oraz ćwiczeniom, które mają za zadanie zwiększenie pojemności płuc. Stopniowe wydłużanie czasu bez powietrza przyzwyczaja organizm, który musi pozyskać tlen z innych źródeł. Bez tego doszłoby do obumarcia mózgu.

Reklama

3. Ekstremalne temperatury

Ludzki organizm nie radzi sobie w sytuacji, gdy musi zmierzyć się z ekstremalną temperaturą. Zbyt wysoka lub zbyt niska doprowadza do reakcji, które aktywują mechanizm obronny, na przykład w postaci nadmiernego pocenia się podczas upału.

Znane są jednak przypadki, w których człowiek przeżył ekstremalnie niskie temperatury sięgające 25 st. Celsjusza. Utrzymanie przy życiu możliwe jest dzięki hibernacji – to stan, w którym dochodzi do spowolnienia podstawowych funkcji życiowych oraz obniżenia temperatury ciała.

4. Problemy ze snem

Jedną z niezwykłych właściwości ludzkiego organizmu jest reakcja na brak snu, który trwa dłużej niż 24 godziny. Zdarza się nawet, że wystarczy jedna nieprzespana noc, by doprowadzić do skutków ubocznych. Znane są jednak przypadki, w których śmiałkowie próbowali wytrzymać bez snu nawet kilkadziesiąt godzin.

Organizm pozbawiony regeneracji reaguje w bardzo ciekawy sposób – mózg wytwarza halucynacje, które w pewien sposób zastępują śnienie. Na dodatek w takich chwilach wzrasta chęć podejmowania ryzykownych decyzji, co tłumaczy się oddziaływaniem na obszary mózgu odpowiedzialne za system nagradzania.

Reklama

5. Brak pożywienia i picia

Na ogół sugeruje się, że człowiek może przeżyć 2-3 tygodnie bez pożywienia oraz do 7 dni bez wody. W międzyczasie dochodzi do zgubnych skutków dla zdrowia. Brak pożywienia i płynów doszczętnie niszczy organy wewnętrzne. Głód oraz pragnienie to zarazem uczucia, które potrafią najsilniej doskwierać człowiekowi.

A jednak mimo to zdarzają się przypadki, w których poszczególne osoby wytrzymują bez pożywienia i wody. Jak to się dzieje? Naukowcy do dziś zastanawiają się nad podobnymi fenomenami. Ten i wiele innych wciąż pozostaje zagadką. Jak widać, ludzki organizm, pomimo wielu ograniczeń, potrafi w rzadkich przypadkach dostosować się do ekstremalnych warunków.

Poznaj: 7 podstawowych zaburzeń snu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)