5 odkryć, które pomogą chorym na cukrzycę

Cukrzyca to choroba naszych czasów. W Polsce choruje na nią już ponad 3 miliony osób. Dlatego lekarze wciąż zastanawiają się nad tym, jak ułatwić życie chorym. Oto 5 najnowszych metod radzenia sobie z cukrzycą.

1. Dieta śródziemnomorska

Naukowcy z Barcelony odkryli, że dieta bogata w oliwę z oliwek, orzechy oraz jogurty zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. aż do 28 procent. Zauważono, że w przypadku mieszkańców Japonii, Tajlandii czy Meksyku występowanie cukrzycy jest bardzo znikome. Wpływ na to ma dieta niskotłuszczowa, pełnoziarnista oraz niskoprzetworzona – bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Dieta dodatkowo wzbogacona powinna być oliwą z oliwek, orzechami oraz takimi produktami jak jogurty i serki twarogowe.

Czytaj też: Rola diety w leczeniu cukrzycy

2. Soczewki Google

Specjaliści Google’a pracują właśnie nad nową soczewką kontaktową pomocną dla osób chorych na cukrzycę typu 1., które muszą regularnie przyjmować insulinę. Innowacja polega na tym, że nowoczesne soczewki odczytywałyby poziom cukru z łez. Czujnik znajdujący się wewnątrz przesyłałby tę informację na telefon komórkowy lub smartfon. Byłoby to na tyle wygodne, że chorzy mogliby zrezygnować z obecnych na rynku urządzeń, które mierzą poziom glukozy poprzez bolesne nakłuwanie opuszków palców. Google jest właśnie na etapie poszukiwania partnerów naukowych.

3. Sztuczna trzustka

Niestety nie wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1. mają możliwość przeszczepu trzustki. Dlatego naukowcy starają się znaleźć zamiennik dla tego tak ważnego organu. Badania nad myszami udowodniły, że możliwe jest wyhodowanie trzustki z komórek macierzystych pacjenta. Póki co jest to jednak wciąż daleka przyszłość. W USA dopuszczono jednak do użytku pierwszą sztuczną trzustkę, która w pewien sposób zastępuje prawdziwy organ, dostarczając organizmowi insulinę.

4. Chirurgia bariatryczna

Ten rodzaj chirurgii wykorzystywany jest do leczenia otyłości. Polega na wycinaniu odpowiedniego, 150-centymetrowego fragmentu przewodu pokarmowego i skróceniu jelita. Operacja ta sprawia, że apetyt pacjenta maleje. Okazuje się jednak, że chirurgia bariatryczna może okazać się skuteczna do leczenia cukrzycy typu 2. U osób, które poddane zostały operacji skracania przewodu pokarmowego, objawy cukrzycy zaczęły się cofać. Naukowcy badają właśnie, czy wycinany fragment jelita może być odpowiedzialny za rozwój cukrzycy.

Zobacz wideo: Cukrzyca jest chorobą naczyń

5. Terapia genowa

Naukowcy z Barcelony postanowili uderzyć w cukrzycę typu 1. terapią genową. Przeprowadzając badania na psach, przekonali się, że po wprowadzeniu do organizmu genów odpowiedzialnych za produkcję insuliny oraz glukokinazy (która również reguluje poziom cukru w organizmie), objawy cukrzycy zanikły. Geny transportowane były dzięki odpowiednio zmodyfikowanym wirusom, które mogły bez problemu dostać się do organizmu. Po 5 latach terapii psy były zupełnie zdrowe. Możliwe, że w przyszłości terapia genowa będzie dostępna także dla ludzi.

Czytaj też: Co 7 sekund ktoś umiera z powodu cukrzycy

fot. inteligentna soczewka Google

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA