5 powodów, dla których „szczupły” nie oznacza „zdrowy”

Wiele chorób wiąże się z nadwagą. Jednak szczupła sylwetka wcale nie oznacza zdrowia. Dlaczego?

W dzisiejszym świecie panuje moda na bycie szczupłym. Wierzymy, że jak ktoś jest szczupły, to na pewno na zdrowie nie narzeka. Większość chorób łączymy przecież z nadwagą: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca. Nie powinny one zatem dotyczyć osób z prawidłową masą ciała. Czy rzeczywiście to taka prosta sprawa? Niezupełnie.

1. Otyłość otyłości nierówna

Okazuje się, że nasze ciało może być bogate w zbędny tłuszcz, którego na pierwszy rzut oka nie zobaczymy. Mówimy wtedy o otyłości trzewnej. Wtedy to tłuszcz lokuje się nie bezpośrednio pod skórą, a oblewa nasze narządy wewnętrzne. Trudno spodziewać się, że wątroba, serce, nerki czy żołądek w tłustej kąpieli będą funkcjonowały prawidłowo.

Sprawdź: Ile kosztuje nas otyłość?

2. Osoby szczupłe często zawdzięczają swoją niską wagę szybkiej przemianie materii

Ta z kolei wiąże się z przyspieszonym pasażem treści pokarmowej, co oznacza upośledzone wchłanianie witamin i składników pokarmowych. Ponadto może być spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy dysfunkcjami układu pokarmowego. Może zatem zdarzyć się, że osoba pochłaniająca ogromne ilości jedzenia jest jednocześnie szczupła i cierpi na niedobory pokarmowe.

3. Kiedy nie myślimy o zrzuceniu zbędnych kilogramów, zapominamy o ruchu

Brak aktywności fizycznej jest szkodliwy dla wszystkich bez względu na masę ciała. Regularne ćwiczenia pozwalają nam zachować sprawność i dobra kondycję. Są one nieodłączną częścią zdrowego stylu życia.

Czytaj też: Odchudzanie i pływanie idą w parze!

4. Jeśli możemy jeść wszystko bez myślenia o konsekwencjach w postaci przybrania na wadze, często jemy byle co

Słone i tłuste przekąski, słodycze i jedzenie typu fast food, nawet jeśli nie pozostawiają śladu w postaci wzrostu masy ciała, to na pewno dają o sobie znać naszym narządom wewnętrznym. Nadmiar soli, tłuszczów trans, węglowodanów prostych, konserwantów, barwników i innych substancji chemicznych upośledza funkcjonowanie wszystkich organów i prowadzi do wielu groźnych chorób.

5. Bycie szczupłym nie oznacza bycia pełnym życia

Stereotypowo myślimy o osobach z nadwagą jako o ospałych, powolnych, znudzonych i pozbawionych energii. Bez wątpienia zdarza się, że tak jest. Jednocześnie jednak, równie często można spotkać osobę o normalnej masie ciała, której bardzo blisko do tego obrazka.

O wiele więcej wspólnego z samopoczuciem i zdrowiem psychicznym (niż masa ciała) ma osobowość, nastawienie do świata, warunki życia czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Co więcej, to właśnie stres może prowadzić do wychudzenia i nieść ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania na wiele chorób.

Po epoce rubensowskiej, kiedy pięknym i zdrowym ciałem było ciało duże, nastały czasy, kiedy ideałem jest to, co szczupłe. Może wreszcie czas, by podejść do sprawy bardziej racjonalnie i zamiast zatrzymywać się na zewnętrznej powłoce, spojrzeć nieco do środka? Prawdziwe piękno i zdrowie drzemie przecież wewnątrz nas.

Czytaj też: Stłuszczenie wątroby - problem szczupłych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA