Nowy sklep

już ON-LINE

5 przyczyn paradontozy

Przez nią tracimy uśmiech. Sprawdź, jakie są przyczyny paradontozy i naucz się jej zapobiegać.

Spis treści

Paradontoza jest schorzeniem pozbawiającym ludzi uśmiechu. Prócz zaburzeń hormonalnych, ciąży, przebytych chorób, lub przyjmowania niektórych leków, bezpośrednią przyczyną chorób przyzębia i paradontozy jest po prostu zła higiena jamy ustnej.

Zobacz: Paradontoza – choroba groźniejsza, niż myślisz?

Reklama

Co powoduje paradontozę?

1. Za mało higieny

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, do której wlicza się niewłaściwe i niesystematyczne szczotkowanie zębów prowadzi do namnażania się bakterii. Gromadzące się między dziąsłami a zębami drobnoustroje tworzą stan zapalny. Wstępne zmiany chorobotwórcze mogą prowadzić do próchnicy zębów, która z kolei zapoczątkowuje choroby przyzębia, ich rozchwianie, przesunięcie i ostatecznie wypadnięcie. 

2. Za dużo higieny

Przesadne zabiegi higieniczne również nie są wskazane. Duży ucisk na zęby i dziąsła powoduje cofanie się dziąseł. Obniżony w ten sposób korzeń zęba jest wrażliwy i podatny na zmiany temperatur, tym samym podatny na wszelkie mikrourazy.

3. Częste żucie gumy

Ponadto szkodliwe dla zębów jest częste żucie gumy. Wywołuje ono szkodliwe zmiany w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych tworząc patologiczne zaciskanie zębów,. Nierówne ustawienia zębów powodują trudności w szczotkowaniu, stłuczenia szkliwa prowadzące w konsekwencji do chorób przyzębia.

4. Strach

Lęk przed dentystą jest najgorszym doradcą. Sprawia, że ludzie unikają gabinetów stomatologicznych szerokim łukiem. Dopóty dopóki nic im nie boli i nie dokucza to znaczy że są zdrowi, a pielęgnacja stanu uzębienia spychana jest wtedy zazwyczaj na drugi plan. W przypadku procesu paradontozy tworzące się stopniowo zmiany z początku nie powodują dyskomfortu a szkodliwe bakterie robią swoje.

5. Brak kontroli

Brak kontroli stanu uzębienia jest najgorszą pułapką. Tylko systematyczne wizyty u dentysty pomogą skutecznie kontrolować stan uzębienia i ewentualnie zareagować na wczesne zmiany. Zaawansowane ubytki są nie tylko trudniejsze do wyleczenia, ale i wymagają poświęcenia więcej naszego cennego czasu.

Czytaj też: Czeka to nie tylko mleczaki. Dlaczego wypadają zęby?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)