5 pytań o anafilaksję i wstrząs anafilaktyczny

Czym są anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny i kogo mogą dotyczyć? Czy na reakcję anafilaktyczną narażeni są tylko alergicy? Czy może ona nawracać? Na te i inne pytania odpowiada lek. Gabriel Grządziel.

Anafilaksja to ciężka, potencjalnie zagrażająca życiu reakcja, najczęściej o podłożu alergicznym. Wstrząsu anafilaktyczny to gwałtownie postępująca reakcja anafilaktyczna, w której dochodzi do poważnego załamania funkcji organizmu z towarzyszącym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj więcej o tym, czym dokładnie są anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny

W przypadku mechanizmów niealergicznych anafilaksja może wystąpić przy pierwszym kontakcie z czynnikiem wywołującym (np. środkiem kontrastującym).

Zobacz również: Obrzęk Quinckego

Leczenie

Zazwyczaj postęp objawów jest bardzo gwałtowny, pojawiają się krótko po zadziałaniu czynnika wywołującego i szybko obejmują różne układy w ciele człowieka.

Jeśli czynnik, który odpowiadał za poprzedni przypadek reakcji anafilaktycznej zadziała ponownie, anafilaksja lub wstrząs anafilaktyczny może wystąpić kolejny raz. Zauważono również, że w takich przypadkach choroba ma zazwyczaj cięższy przebieg.

Są to gotowe zestawy do podania adrenaliny przez samych chorych lub osoby z ich otoczenia jeśli dojdzie do rozwoju reakcji anafilaktycznej. Ich wygląd i sposób użycia różni się w zależności od producenta. Popularne zestawy mają wygląd długopisu i są proste w użyciu.

Czytaj także: Pierwsza pomoc w anafilaksji i wstrząsie anafilaktycznym

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA