5 pytań o Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B

Lekarz leczący wirusowe zapalenie wątroby
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Wirus WZW typu B to czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 procent przypadków raka wątrobowo-komórkowego. Podczas 31 edycji Żółtego Tygodnia - od 5 do 17 października 2015 roku - będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby.
 

Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Zobacz: Co powinniśmy wiedzieć o wirusowych zapaleniach wątroby

Co to jest WZW typu B?

Najczęstszą wirusową chorobą wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B”. Wywołuje ją wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Z wirusem tym mamy do czynienia częściej niż się nam może wydawać, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem, a liczba zakażeń w Polsce należy do najwyższych w Europie. W tym roku odnotowano znaczny wzrost zakażeń WZW typu B - według danych PZH w okresie od stycznia do sierpnia zaobserwowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Gdzie i jak można się zakazić WZW typu B?

Wirus WZW typu B przenoszony jest między ludźmi drogą związaną z naruszeniem ciągłości tkanek, nazywaną drogą krwi. Najczęściej jest to kontakt z zakażoną krwią, np. w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z raną ciętą, podczas pobierania krwi do badania, podczas transfuzji krwi oraz w czasie zabiegów stomatologicznych. Także zakażona matka może podczas porodu przekazać wirusa noworodkowi. Do zakażenia wirusem może dojść również podczas zabiegów kosmetycznych np. przekłucia uszu, wykonania tatuażu, pedicure’u oraz podczas wizyty u fryzjera.

Zobacz też: Diagnostyka chorób wątroby.

Jakie są objawy choroby i konsekwencje rozwoju WZW typu B?

Typowe objawy towarzyszące rozwojowi WZW typu B mogą utrzymywać się do kilku tygodni i obejmują zżółcenie skóry oraz białek oczu, a mocz przybiera barwę piwa. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, pojawienie się nudności, wymiotów i bólu brzucha. Zakażenie wirusem WZW typu B może prowadzić do wystąpienia nadostrego zapalenia wątroby oraz marskości i niewydolności wątroby. Na świecie ponad 780 tysięcy osób rocznie umiera w wyniku schorzeń spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B.

Co WZW typu B ma wspólnego z rakiem wątroby?

Od kilku lat WHO podkreśla, że wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 procent przypadków raka wątrobowo-komórkowego. U około 20-30 procent dorosłych, przewlekle zakażonych wirusem WZW typu B, rozwija się rak wątrobowo-komórkowy. Niestety, rak rozwija się bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, wiele osób dowiaduje się o chorobie zbyt późno i terapia staje się mało skuteczna. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo-komórkowego, a jego skuteczność ochrony przed rozwojem przewlekłego WZW typu B wynosi 95 procent.

Zobacz też: Zespół Gilberta

Jak chronić się przed WZW typu B?

Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu B i typu A jest szczepienie ochronne. Jak wszystkie szczepionki, szczepionka przeciwko WZW typu B może powodować przejściowe działania niepożądane (najczęstsze z nich to ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, zmęczenie, drażliwość i ból głowy), choć nie u każdego one mogą wystąpić. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo-komórkowego. Od 1982 roku na świecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko WZW typu B. W Polsce znacząco zmniejszyła się zapadalność na WZW typu B po wprowadzeniu w 1994 roku obowiązkowego szczepienia niemowląt przeciwko temu typowi wirusa - w 1994 roku na WZW typu B zachorowało około 28 osób na 100 tysięcy Polaków, natomiast w 2013 roku choroba dotknęła jedynie 4 na 100 tysięcy osób. Dlatego też taką opcję ochrony przed WZW typu B mogą rozważyć wszystkie osoby urodzone przed 1994 r. Ponad 60 procent osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych, dlatego warto skorzystać z takiego szczepienia planując poddanie się zabiegom medycznym. Podczas trwania Żółtego Tygodnia warto skorzystać ze szczepień przeciwko WZW typu B oraz rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, nazywanego potocznie „żółtaczką pokarmową”.

Materiały prasowe

Czytaj też: Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA