5 technologii, które służą zdrowiu na co dzień

Coraz nowsze technologie ułatwiają nam funkcjonowanie. Monitorują, mierzą, obliczają, ważą, relaksują - urządzenia, które służą zdrowiu na co dzień.

1. Ciśnieniomierz

Jednym z urządzeń, które ułatwia życie i pozwala dbać o zdrowie, jest ciśnieniomierz. Służy sprawdzaniu i kontrolowaniu ciśnienia krwi w organizmie w domowych warunkach. Dostępny jest w dwóch wariantach - mechanicznym z pompką oraz elektronicznym. Można mierzyć nimi ciśnienie w okolicy nadgarstka lub ramienia.

Ciśnienie powinny codziennie mierzyć zwłaszcza osoby, które mają problemy kardiologiczne. Dzięki ciśnieniomierzom częste wizyty u lekarza nie są więc koniecznością. Wystarczy samodzielne, kontrolne badania ciśnienia, które dają lepsze, codziennie monitorowane wyniki. Do tego urządzenia są wygodne, proste w użyciu i niezbyt drogie.

2. Termometry elektroniczne

Codzienne funkcjonowanie ułatwiają również różnego rodzaju termometry służące do mierzenia temperatury ciała. Obecnie stosuje się te elektroniczne, które nie zawierają w sobie szkodliwej dla zdrowia rtęci. Istnieje szeroki wybór urządzeń.

By odpowiednio wykonać pomiar termometrem, należy trzymać go pod pachą, w ustach lub w uszach. Istnieją również urządzenia bezdotykowe oraz takie, które należy przyłożyć do czoła. Wszystko to, by jak najdokładniej i najszybciej zmierzyć temperaturę ciała i określić, czy mamy do czynienia z gorączką.

3. Wagi analityczne

Nieocenionym urządzeniem potrzebnym do codziennego dbania o zdrowie jest elektroniczna waga analityczna. Służy ona nie tylko sprawdzaniu masy ciała, ale pozwala też określić ilość tkanki tłuszczowej, wody oraz tkanki mięśniowej. Jest to o tyle ważne, że dzięki wiedzy na temat własnego ciała łatwiej dbać zarówno o dietę, jak i kondycję.

Stąd też osoby zmagające się z nadwagą powinny regularnie ważyć się przy użyciu wagi analitycznej. Dzięki niej możliwe jest określenie nadwagi, zaniku masy mięśniowej lub problemów kostnych. Łatwiej też zadbać o prawidłowe proporcje ciała i zahamować rozwój chorób wynikających z otyłości.

4. Fotele i maty masujące

By zaznać nieco relaksu i jednocześnie zadbać o zdrowie kręgosłupa, warto zainwestować w fotel lub matę masującą. Urządzenia te służą nie tylko odprężeniu - choć to jednak z ich zalet. Przesiadywanie na fotelach masujących przynosi korzyści zdrowotne, zwłaszcza osobom, którym doskwierają bóle pleców, karku czy nóg.

Nie jest to urządzenie niezbędne, ale na pewno pożyteczne dla osób zmagających się z częstymi bólami kręgosłupa. Fotel lub mata zapewniają odprężenie w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu. Masaż pobudza krążenie krwi, uelastycznia mięśnie i poprawia samopoczucie.

5. Aplikacje mobilne

Technologia mHealth w Polsce znajduje się obecnie na etapie wdrażania, ale już teraz można powiedzieć, że jest ona niezwykle korzystna dla codziennej dbałości o zdrowie. mHealth to dziedzina medycyny, która do promowania zdrowego trybu życia wykorzystuje urządzenia mobilne.

Zobacz: Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?

By skorzystać z mobilnej pomocy, wystarczy ściągnąć na swój telefon komórkowy specjalną aplikację. Można wybierać spośród aplikacji, które przypominają o terminie zażycia określonych leków, obliczają indywidualny poziom insuliny potrzebny osobom chorym na cukrzycę czy automatyczne wzywają pomoc w momencie pogorszenia się stanu zdrowia.

Czytaj też: 5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA