6 powodów, dla których warto pić wodę z sokiem cytrynowym

Codzienne picie szklanki ciepłej wody z cytryną jest niezwykle pożyteczne dla organizmu. Oto 6 powodów, dla których warto rozpocząć od niej dzień.

Spis treści

Cytryna to bez wątpienia jeden z bardziej dostępnych owoców. Nie straszne jej ani szerokość geograficzna, ani pory roku. Kupimy ją niemal wszędzie i niemal zawsze. Ceniona jest za swój charakterystyczny kwaśny smak i zawartość witaminy C (ale nie warto dać zwieść się pozorom – o wiele jej więcej np. w pietruszce czy w jagodach!). Znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przygotowaniu napojów, jak i deserów i dań wytrawnych.

Czytaj też: Woda mineralna – pij na zdrowie! Ale jaką?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najbardziej korzystne dla zdrowia właściwości ma wtedy, gdy jedyny dodatek do niej stanowi woda. Jest co najmniej 6 powodów, dla których warto rozpocząć dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny:

1. Oczyszczanie skóry

Witamina C zawarta w cytrynie ma działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że przeciwdziała procesom starzenia – także tym, które nie mają litości dla naszej cery. Zmniejsza zmarszczki i przebarwienia. Ponadto woda z sokiem cytrynowym usuwa toksyny z krwi, co również nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji naszej skóry.

2. Wspomaganie trawienie

Ciepła woda działa pobudzająco na układ trawienny przyspieszając ruchy perystaltyczne jelit. Dzięki temu treści pokarmowe nie zalegają w organizmie i szybciej są wydalane na zewnątrz.

3. Utrzymanie pH w równowadze

To fakt szczególnie ważny dla tych, którzy spożywają spore ilości mięsa i zakwaszają swój organizm. Cytryna – wbrew pozorom – ma działanie zasadotwórcze, co pozwala przywrócić właściwe pH. To ostatnie z kolei jest istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

4. Sprzyjanie odchudzaniu

Pektyny, których cytrynie nie brakuje, pęcznieją w żołądku, co zmniejsza uczucie głodu. Ponadto wypicie szklanki płynu przed posiłkiem sprawia, że nasza porcja jedzenia będzie mniejsza. Warto także wiedzieć, że osoby utrzymujące bardziej zasadowe pH szybciej gubią niechciane kilogramy.

5. Przeciwdziałanie infekcjom i chorobom

Witamina C wspomaga nasz układ odpornościowy i ma szczególne znaczenie w okresie przeziębień. Bez potasu natomiast nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

6. Właściwe nawodnienie ciała

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak negatywne skutki dla całego naszego ciała przynosi brak odpowiedniej ilości płynów. Zmęczenie, problemy z koncentracją, brak energii, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre z następstw zbyt małej ilości przyjmowanej wody. Wypijanie szklanki ciepłej wody z cytryną pozwala wykształcić w sobie prawidłowe nawyki.

Mimo że wizja wypicia szklanki wody z sokiem cytrynowym nie wygląda specjalnie zachęcająco, to jednak warto spróbować. Trzeba przy tym pamiętać, że dodanie do niej cukru nie pozostaje bez znaczenia dla właściwości napoju (szczególnie jeśli chodzi o walkę z nadwagą!). Powyższych właściwości nie przedstawia również herbata z cytryną – ta z kolei podejrzewana jest o podnoszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Woda z cytryną jest doskonała sama w sobie. Pijmy na zdrowie!

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!