Nowy sklep

już ON-LINE

6 przykazań rowerzysty - ubiór

Wyjdź na rower, gdy za oknem pada śnieg i trzaska mróz. Jak mawiają doświadczeni kolarze, na rower nie ma złej pogody,
 

Początkujący rowerzyści mają zawsze problem z doborem stroju do pogody. Najczęstszym błędem jest przegrzanie organizmu. W naszym artykule dowiesz się jak się ubrać, żeby się nie przegrzać ani nie przeziębić.

Jak należy się ubrać, by jesienno-zimowe przejażdżki nie skończyła się przeziębieniem?

Czytaj też: Czym się kierować przy wyborze roweru?

1. Nie za ciepło ani nie za zimno

Podczas wysiłku temperatura ciała wzrasta, dzięki czemu niskie temperatury nie są tak odczuwalne. Jednak w czasie jazdy rowerem górna część ciała nie pracuje i jest wystawiona na podmuchy zimnego wiatru. Dlatego, jeśli nie planujemy jeździć ze znaczną intensywnością, planujemy liczne przerwy i postoje, przez pierwsze kilka minut jazdy powinniśmy czuć się komfortowo, lub nawet powinno nam być nieco za ciepło. Natomiast gdy planujemy intensywniejszą jazdę, powinniśmy ubrać się tak, by przez pierwsze kilka minut jazdy było nam nieznacznie za zimno.

Nadmierne przegrzanie organizmu jest tak samo niebezpieczne jak zbytnie wychłodzenie się.

2. Na cebulkę

Podstawową zasadą jesiennego i zimowego ubioru jest ubranie się w kilka warstw odpowiedniej odzieży. W przypadku niskim temperatur mogą to być np. bielizna, bluza i kurtka.

3. Ręce i stopy

Ręce i stopy są szczególnie narażone na wiatr i niskie temperatury. W czasie jazdy rowerem praktycznie nie pracują. Dlatego bezwzględnie należy zadbać o odpowiednie rękawiczki i skarpety. Zapalonym kolarzom polecam ochraniacze na buty. Są one wykonane z warstwy ocieplającej oraz warstwy wiatroodpornej. Jednak gdy mróz staje się szczególnie dokuczliwy, nie pomogą nawet babcine skarpety i kosmiczne ochraniacze. Wtedy trzeba co kilka, kilkanaście minut zejść z roweru i przemaszerować lub przetruchtać kilkanaście metrów. Poprawi to krążenie stóp oraz pozwoli im się rozgrzać.

4. Odpowiednie materiały

Ważne jest, aby odzież była wykonana z odpowiednich materiałów. Bielizna nie powinna być bawełniana – koszule wykonane z bawełny momentalnie stają się mokre, a wilgoć połączona z niską temperaturą niemalże gwarantuje przeziębienie. W sklepach sportowych bez problemu dostaniemy bieliznę termoaktywną, dedykowaną do różnych form aktywności fizycznej Podobnie z kurtką – powinna być wykonana z nieprzewiewnego, ale i oddychającego materiału.

5. Opaska lub czapka

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Wybór odpowiednich okryć jest duży: od czepków i opasek zakładanych pod kask, bo kominiarki, chroniące również szyję i narażone na wychłodzenie gardło.

Zobacz: Oszczędź na siłowni, zacznij jeździć na rowerze!

Zobacz też: Jazda na rowerze w ciąży – do którego miesiąca jest bezpieczna?

EK

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co jest najważniejsze w przygotowaniu do sezonu narciarskiego?

  Ćwiczenia fizyczne przed wyjazdem w góry

  Odpowiednia suplementacja preparatami m.in. z kolagenem

  Seria masaży przygotowujących mięśnie

  Wcześniejsze przygotowanie nie jest potrzebne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA