6 rzeczy, które trzeba pić, by zdrowo żyć

Starszy niż rok
Dziś zdecydowanie nastała moda na zdrowe odżywianie. Specjaliści prześcigają się w pomysłach na coraz to skuteczniejsze diety. Często pomija się jednak kwestię napojów, które trzeba pić, by zdrowo żyć. Herbaty, soki, nalewki… sprawdź, co najlepiej pić!
 

1. Woda

Woda to zdecydowany numer jeden naszego zestawienia. Nie ma się co dziwić, w końcu człowiek w 70% składa się z wody. Często zamiast niej wybieramy szkodliwe napoje pozbawione jakichkolwiek substancji mineralnych. Co więcej, nie każda woda zawiera tyle samo minerałów. Najważniejsze z nich to wapń, magnez, żelazo i węglowodany. Przed spożyciem koniecznie zapoznaj się z etykietą i sprawdź, czy skład Twojej mineralnej pokrywa przynajmniej 15% zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek.

2. Zielona herbata

Zielona herbata pomaga radzić sobie ze stresem, napięciami emocjonalmnymi, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, a także pobudza żołądek do wydzielania soków trawiennych. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie ona - najlepiej gasi pragnienie! Dawniej Chińczycy używali jej do leczenia bólu głowy czy kłopotów ze wzrokiem. Zawiera ona także dużą ilość antyutleniaczy, przez co jest często stosowana w profilaktyce nowotworowej.

Czytaj też: Różne oblicza herbaty

3. Kefir

Kefir to trzy w jednym! Jest smaczny, zdrowy i sycący. W tym przypadku bycie do wszystkiego z pewnością nie oznacza bycia do niczego. Zapobiega od nadciśnieniu tętniczemu, chroni przed chorobami układu krążenia i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Kefir to źródło witamin i minerałów. Zawiera magnez, potas i wapń, które odgrywają dużą rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

4. Sok z cytryny

Gdy tylko nadchodzi zima - okres przeziębień i infekcji, sięgamy po cytrynę, by dostarczyć naszemu organizmowi wit. C i wesprzeć go w walce z wirusem. Łączenie jej z herbatą nie jest najlepszym pomysłem, gdyż wspólnie wytwarzają szkodliwe dla organizmu substancje. Sam sok z cytryny jest natomiast bardzo zdrowy. Sprawdza się przede wszystkim w walce z żylakami i dolegliwościami reumatycznymi. Cytryna od wieków jest stosowana w leczeniu przeziębień i infekcji.

Czytaj też: 6 powodów, dla których warto pić wodę z sokiem cytrynowym

5. Sok z granatów

Granat jest nazywany owocem życia. W Chinach jest symbolem długowieczności. Lista jego leczniczych właściwości nie ma końca. Przede wszystkim zawiera antyutleniacze, które odgrywają dużą rolę w profilaktyce nowotworowej, chroni prostatę i naczynia krwionośne, pobudza nasze ciało i umysł oraz poprawia samopoczucie. Sok z granatów powinien więc na stałe wpisać się w naszą dietę.

6. Sok z marchwii

Wpływ świeżo wyciśniętych soków z warzyw na nasz organizm jest nie do przecenienia. Sok z marchwii zawiera wiele witamin i doskonale sprawdza się w walce z zakażeniami czy chorobami układu krwionośnego. Jest szczególnie polecany kobietom w ciąży, gdyż zdecydowanie poprawia jakość mleka. Karoten pomaga zachować młodość, stymulując syntezę żeńskich hormonów płciowych.

Czytaj też: Dlaczego powinieneś pić napoje przez słomkę?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA