6 zaskakujących faktów o chorobie Alzheimera

Starszy niż rok
Zwykle pojawia się u osób starszych. W jej efekcie stopniowo zniszczeniu ulegają komórki nerwowe w mózgu. W ciągu 7-12 lat umiera ich blisko połowa! Efektem jest postępująca utrata pamięci i zdolności poznawczych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie?

1. To najpowszechniejsza forma demencji

Według amerykańskiej Alzheimer’s Association obecnie na AD choruje około pięciu milionów Amerykanów. Jest to zatem najczęściej występująca odmiana demencji (otępienia, czyli zaniku pamięci i innych problemów związanych z procesami myślowymi). Wśród innych jej odmian wymienić można otępienie naczyniowe czy chorobę Parkinsona. 

Czytaj też: Choroba Alzheimera – jak ją rozpoznać?

2. Większe ryzyko dotyczy kobiet

Health Resources and Services Administration podaje, że na Alzheimera choruje dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn. Ponadto - zgodnie z badaniami Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego - u kobiet choroba ta również szybciej postępuje.

3. Istnieje związek między mózgiem a sercem

Choroby serca mogą zwiększać ryzyko wystąpienia Alzheimera. Oto czynniki, których pojawienie się grozi zarówno zawałem, jak i AD:

- wysokie ciśnienie,
- wysoki poziom cholesterolu,
- cukrzyca,
- niezdrowa dieta uboga w składniki odżywcze,
- siedzący tryb życia.

Problemy z sercem spowodować mogą również wspomniane wcześniej otępienie naczyniowe. To forma demencji, która jest następstwem zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

4. Uczenie się zmniejsza ryzyko

Według Mayo Clinic im więcej się uczysz, tym mniejsze prawdopodobieństwo choroby. Dotyczy to uczenia się nowych rzeczy w późniejszym wieku, zwłaszcza języków czy gry na instrumentach. Dodatkowo pozytywny wpływ ma praca w grupie i interakcja z innymi w czasie nauki.

5. AD jedną z głównych przyczyn śmierci

Na liście najczęstszych przyczyn zgonu w Stanach Zjednoczonych Alzheimer zajmuje szóstą pozycję (według Alzheimer’s Association). Wyprzedzają go jedynie zawał serca, rak, choroby związane z oddychaniem, udar mózgu i wypadki. Wśród seniorów na trzy przypadki zgonu dwa z nich wywołała AD lub inna forma demencji.

6. Alzheimera się nie leczy

AD jest także jedyną spośród dziesięciu najpowszechniejszych przyczyn śmierci w Stanach, której w żaden sposób nie można zapobiegać, leczyć i spowalniać. Oczywiście - chorzy przyjmują leki, ale jedynie po to, by łagodzić objawy. Jak dotąd nie ma lepszego rozwiązania.

Czytaj też: 5 chorób, których najbardziej się boimy

Zobacz: Przełom w medycynie - powstał lek na alzheimera

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA