Nowy sklep

już ON-LINE

6 zaskakujących faktów o chorobie Alzheimera

Zwykle pojawia się u osób starszych. W jej efekcie stopniowo zniszczeniu ulegają komórki nerwowe w mózgu. W ciągu 7-12 lat umiera ich blisko połowa! Efektem jest postępująca utrata pamięci i zdolności poznawczych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie?

Spis treści

1. To najpowszechniejsza forma demencji

Według amerykańskiej Alzheimer’s Association obecnie na AD choruje około pięciu milionów Amerykanów. Jest to zatem najczęściej występująca odmiana demencji (otępienia, czyli zaniku pamięci i innych problemów związanych z procesami myślowymi). Wśród innych jej odmian wymienić można otępienie naczyniowe czy chorobę Parkinsona. 

 

2. Większe ryzyko dotyczy kobiet

Health Resources and Services Administration podaje, że na Alzheimera choruje dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn. Ponadto - zgodnie z badaniami Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego - u kobiet choroba ta również szybciej postępuje.

Reklama

3. Istnieje związek między mózgiem a sercem

Choroby serca mogą zwiększać ryzyko wystąpienia Alzheimera. Oto czynniki, których pojawienie się grozi zarówno zawałem, jak i AD:

- wysokie ciśnienie,
- wysoki poziom cholesterolu,
- niezdrowa dieta uboga w składniki odżywcze,
- siedzący tryb życia.

Problemy z sercem spowodować mogą również wspomniane wcześniej otępienie naczyniowe. To forma demencji, która jest następstwem zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu.

4. Uczenie się zmniejsza ryzyko

Według Mayo Clinic im więcej się uczysz, tym mniejsze prawdopodobieństwo choroby. Dotyczy to uczenia się nowych rzeczy w późniejszym wieku, zwłaszcza języków czy gry na instrumentach. Dodatkowo pozytywny wpływ ma praca w grupie i interakcja z innymi w czasie nauki.

5. AD jedną z głównych przyczyn śmierci

Na liście najczęstszych przyczyn zgonu w Stanach Zjednoczonych Alzheimer zajmuje szóstą pozycję (według Alzheimer’s Association). Wyprzedzają go jedynie zawał serca, rak, choroby związane z oddychaniem, udar mózgu i wypadki. Wśród seniorów na trzy przypadki zgonu dwa z nich wywołała AD lub inna forma demencji.

Reklama

6. Alzheimera się nie leczy

AD jest także jedyną spośród dziesięciu najpowszechniejszych przyczyn śmierci w Stanach, której w żaden sposób nie można zapobiegać, leczyć i spowalniać. Oczywiście - chorzy przyjmują leki, ale jedynie po to, by łagodzić objawy. Jak dotąd nie ma lepszego rozwiązania.

Zobacz: Przełom w medycynie - powstał lek na alzheimera

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)