7 badań profilaktycznych, które musisz wpisać do kalendarza

Starszy niż rok
Pomimo dobrego samopoczucia oraz braku dolegliwości zdrowotnych należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Dzięki nim można w porę zapobiec wielu uciążliwym, a nawet śmiertelnym schorzeniom.

1. Badanie krwi

To jedno z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych. Pobranie krwi pozwala na sprawdzenie poziomu cholesterolu oraz cukru. Najważniejszym badaniem krwi jest jednak morfologia, dzięki której możliwe jest zorientowanie się w stanie zdrowia pacjenta – zdiagnozowanie chorób takich narządów, jak wątroba, nerki czy gruczoły dokrewne. Do morfologii dołącza się również badanie OB, które pomaga określić, czy w organizmie pacjenta dochodzi do zmian nowotworowych, zapalnych lub reumatycznych. Krew wystarczy badać raz w roku.

2. Badanie moczu

To drugie najczęściej wykonywane badanie profilaktyczne. Badanie moczu ma na celu sprawdzenie stanu układu moczowego – cewki moczowej, pęcherza oraz nerek. Analiza moczu może przynieść również odpowiedź na pytanie, czy pacjent cierpi na cukrzycę lub żółtaczkę. Mocz przekazany do badania powinien zostać oddany rano, na czczo, po uprzednim dokładnym podmyciu okolic intymnych (bakterie mogą zafałszować wynik). Zdrowa osoba powinna oddawać mocz do badania raz w roku.

3. EKG

Inaczej elektrokardiografia, służy badaniu serca. Badanie to powinno się wykonywać profilaktycznie co 2-3 lata, natomiast po 40. roku życia EKG należy powtarzać co roku. Badanie służy zorientowaniu się, czy serce pacjenta pracuje prawidłowo. Jest ono w stanie wykryć zaburzenia rytmu serca, a nawet wykryć uszkodzenie mięśnia sercowego. Wyniki EKG nie zawsze jednak oddają rzeczywisty stan rzeczy, dlatego w razie wątpliwości zaleca się kolejne badania. Regularne EKG jest szczególnie ważne dla osób, które przebyły zawał serca.

4. Pomiar ciśnienia tętniczego

Pomiar ciśnienia należy do prostych i szybkich badań. Służy ustaleniu, czy ciśnienie tętnicze krwi nie jest zbyt wysokie lub za niskie. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie nadciśnienia tętniczego lub niedociśnienia. Zwykle badanie ciśnienia przeprowadza się na tętnicy ramiennej. Ważne jest, by badanie to wykonywać regularnie, co miesiąc. Na wynik badania nierzadko wpływ mają emocje oraz ogólne samopoczucie, dlatego dla zoptymalizowania wyników należy powtarzać badanie lub wykonywać je samodzielnie w domu za pomocą prostych, przeznaczonych do tego urządzeń.

5. Badania okulistyczne

Wzrok pogarsza się z wiekiem, dlatego regularne badania u okulisty powinny być normą. Wizyta u okulisty obejmuje badania ostrości wzroku, dna oka oraz pola widzenia. Okulista mierzy też ciśnienie w gałce ocznej oraz sprawdza, czy u pacjenta nie pojawiają się wady wzroku. Okulista jest w stanie zorientować się, czy wystąpiły początki takich stanów chorobowych, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane. Osoby po 50. roku życia powinny wykonywać profilaktyczne badania okulistyczne raz w roku.

6. USG

Badanie ultrasonograficzne służy zorientowaniu się w stanie narządów wewnętrznych człowieka – wykrywa wszelkie stany zapalne oraz zwyrodnienia. Najczęściej wykonywanym USG jest badanie jamy brzusznej, serca, naczyń krwionośnych, tarczycy, pęcherza moczowego oraz tkanek miękkich. USG wykorzystuje się również w ginekologii do badania wnętrza pochwy oraz piersi. Badania USG należy wykonywać co około 4 lata, natomiast co 2-3 lata po 50. roku życia.

Sprawdź: Badania w ciąży

7. Badania ginekologiczne (cytologia, mammografia, USG piersi)

Regularne badania cytologiczne pozwalają na szybkie zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Powinno się je wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Cytologia wskaże, czy istnieją obawy związane z rozwojem raka szyjki macicy. Równie ważne są badania piersi. Samokontrola nie wystarczy – w celu zbadania, czy w piersiach nie rozwija się stan chorobowy, również należy odwiedzać ginekologa raz w roku. Ginekolog może wykonać USG piersi w przypadku młodszej kobiety, natomiast między 35. a 45. rokiem życia dobrze jest zrobić pierwszą mammografię i powtarzać ją co 2-3 lata. Po pięćdziesiątce zaś należy wykonywać mammografię co roku.

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA