7 faktów o raku i nowotworach

Starszy niż rok
4 lutego wypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Warto przy tej okazji poznać lub przypomnieć sobie 7 faktów o raku i nowotworach. Jak wyglądają statystyki?

1. Ponad 14 milionów nowych przypadków nowotworów wykryto w roku 2012. Chore żyły niemal 33 miliony osób. Według przewidywań w kolejnych latach obie te liczby będą się zwiększały.

2. Zachorowalność na nowotwory jest znacznie większa w krajach rozwiniętych niż w rozwijających się. Fakt ten wiąże się często z niezdrowym żywieniem, szkodliwym środowiskiem i nieprawidłowym stylem życia. Należy jednak zauważyć, że choroby te występowały już z pewnością w starożytności.

3. Wśród nowotworów najczęściej występują nowotwory płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego.

4. Kobiety najczęściej zapadają na raka piersi. Co roku diagnozuje się go na świecie u ok. miliona kobiet, w tym w Polsce u 12 tys. osób. Choroba dotyka nawet młode, dwudziestokilkuletnie kobiety. Prawdopodobieństwo choroby zmniejsza karmienie dziecka piersią. Choć niewiele osób o tym wie, 1 na 100 przypadków raka piersi pojawia się u mężczyzn.

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

5. Chociaż mężczyźni nieznacznie rzadziej są atakowani przez nowotwory złośliwe, znacznie częściej w wyniku choroby umierają. Aż w przypadku jednej trzeciej przypadków stwierdzonych w naszym kraju przyczyną są nowotwory oskrzeli i płuc.

6. W Polsce największą poprawę wyników przeżycia (sprawdzany okres 5 lat od diagnozy) zaobserwowano w ostatnim czasie u chorych na nowotwory gruczołu krokowego, białaczkę oraz chłoniaki. Ogólne statystyki się poprawiają i są coraz bliższe europejskiej średniej. Istotnym problemem pozostaje jednak wciąż późne wykrywanie chorób.

7. Średni czas od pojawienia się objawów do podjęcia leczenia wynosi w Polsce ok. 250 dni. Skrócenie go zwiększa zarówno prawdopodobieństwo przeżycia, jak i wyleczenia.

Czytaj też: Chorzy na raka mogą żyć dłużej

Zobacz: ABC badań przesiewowych programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA