7 gorzkich pamiątek z wakacji

Każdemu z nas należy się urlop. Odpoczywamy, ładując baterie na kolejny rok. Zdarza się jednak, że zamiast upragnionego ukojenia przywozimy ze sobą nieprzyjemne pamiątki w postaci powakacyjnych dolegliwości.
 

1. Zatrucia pokarmowe

Najczęściej przywożoną z wakacji pamiątką bywają zatrucia pokarmowe. Brak kontroli nad spożywanym jedzeniem sprawia, że narażeni jesteśmy na zatrucia. Wywołane są przez jedzenie zepsutej, przeterminowanej lub źle przechowywanej żywności.

Możliwe jest zakażenie się pałeczką okrężnicy, salmonellą lub jadem kiełbasianym. Urlopowicze mogą przywieźć ze sobą pamiątkę w postaci bólu brzucha, gorączki, wymiotów oraz biegunki. Dolegliwości te doprowadzają z kolei do odwodnienia organizmu.

2. Zakażenia intymne

Nierzadko przywożoną z wakacji pamiątką są zakażenia intymne. Towarzyszą im upławy, pieczenie, swędzenie oraz zaczerwienienie narządów płciowych. Jeśli doszło do infekcji dróg moczowych, pojawia się ból podczas oddawania moczu, a także nienaturalny, nieprzyjemny zapach lub barwa moczu.

Infekcje intymne powodowane są przez grzyby i bakterie. Do zakażeń dochodzi najczęściej wskutek braku higieny intymnej, częstego korzystania z publicznych toalet oraz solarium, kąpieli na basenie, jacuzzi lub brudnych zbiornikach wodnych.

Bakteriom i grzybom sprzyja wysoka temperatura połączona z wilgocią. Konieczne jest leczenie probiotykami oraz wizyta u ginekologa.

3. Ukąszenia owadów

Latem narażeni jesteśmy na towarzystwo owadów, które nie są przez nas mile widziane. W wakacyjne wieczory pojawiają się komary, których ukąszenia powodują uciążliwe swędzenie i zaczerwienienie skóry. Uważać należy na komary za granicą, zwłaszcza na terenie subtropikalnym, ponieważ mogą przenosić choroby.

Ukąszeniem grozi również spotkanie z osami, pszczołami, szerszeniami lub bąkami bydlęcymi. Ukąszenia bąków są wyjątkowo bolesne. Owad ten jest dla człowieka niebezpieczny – powoduje tularemię, wąglik oraz przenosi pasożyty.

4. Pasożyty

Nieproszonymi gośćmi, których przywozimy z wakacji, okazują się często pasożyty. Po powrocie z urlopu może okazać się, że towarzyszy nam kleszcz, którego należy usunąć w gabinecie lekarskim.

Odpowiedzialny jest za przenoszenie bakterii wywołujących m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Niemal wszystkie sytuacje zakażenia tą chorobą miały miejsce właśnie w wakacje.

Czytaj też: Pasożyty przywiezione z wakacji

5. Poparzenia słoneczne

Jeśli urlopowi towarzyszyła piękna pogoda, bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Przywiezione z wakacji dolegliwości to przede wszystkim zaczerwienienie, pieczenie oraz swędzenie skóry.

Po kilku dniach od nadmiernej ekspozycji na słońcu, skóra zaczyna się złuszczać. Jeśli dochodzą do tego dreszcze oraz ból głowy, mogło dojść do udaru słonecznego. By poradzić sobie z poparzeniami słonecznymi, wystarczy użyć balsamu, który złagodzi ból i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Częste poparzenia skóry mogą przyczynić się do rozwoju raka skóry lub czerniaka.

6. Tropikalne choroby

Z roku na rok coraz więcej osób wybiera wakacje w tropikach. Często zapominamy jednak, że przed podróżą do wielu egzotycznych krajów wymagane są szczepienia, m.in. przeciwko malarii.

Malaria to jedna z najniebezpieczniejszych chorób tropikalnych. Przenoszona jest przez komary. Choroba atakuje po około 10 dniach od zakażenia i objawia się podobnie jak przeziębienie.

Komary mogą doprowadzić również do zakażenia inną chorobą tropikalną – dengą. Oprócz tego istnieje ryzyko zachorowania na żółtą febrę, błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

7. Stres powakacyjny

Dotyczy osób, które na myśl o powrocie do pracy doświadczają zwiększonego stresu. Stres powakacyjny przypominać może depresję. Stan stresu powakacyjnego dotyka około 70% osób pracujących.

Spowodowany jest skupieniem na nagromadzeniu obowiązków zawodowych. Doprowadza do zniechęcenia, zmęczenia, podirytowania, przygnębienia, uczucia niepokoju, bezsenności, problemów z oddychaniem, a nawet depresji.

Czytaj też: 7 zagrożeń dla zdrowia podczas podróży

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA