Nowy sklep

już ON-LINE

7 najpopularniejszych mitów o nadciśnieniu tętniczym

Obalamy 7 najpopularniejszych mitów o nadciśnieniu tętniczym.

FAŁSZ

Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, jeśli podczas wielokrotnych pomiarów ciśnienie skurczowe ma wartość większą niż 140 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe przekracza 90 mmHg. Jest to choroba bardzo rozpowszechniona, na którą w Polsce cierpi 29% dorosłej populacji według danych z 2002 r. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Różni się też w zależności od płci.

FAŁSZ

Zmiana ciśnienia atmosferycznego wpływa na nasze samopoczucie, ale nie ma to związku ze zmianą ciśnienia tętniczego.

FAŁSZ

Kofeina wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, ale dzieje się tak, gdy przekraczamy dzienne dopuszczalne spożycie kawy. 2 filiżanki kawy dziennie nie szkodzą, a nawet pomagają. Dzięki temu nasze naczynia krwionośne są bardziej elastyczne.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

FAŁSZ

Osoby otyłe są bardziej narażone na nadciśnienie. Jednak nadciśnienie to problem, który dotyczy niemal wszystkich. Badania wskazują, że utrata wagi powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i prawidłową wartością ciśnienia. Średnie obniżenie ciśnienia tętniczego wynosi ok. 1mmHg na każdy utracony kilogram.

FAŁSZ

Nadciśnienia pierwotnego nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić skutki choroby. Jeśli nadciśnienie jest łagodne, zalecane jest leczenie niefarmakologiczne: zmiana tryby życia, aktywność fizyczna, wprowadzenie zdrowej diety.

FAŁSZ

Unormowanie ciśnienia oznacza, że leki działają. Jak już wiesz, nadciśnienie to choroba, z która będziesz borykać się całe życie i nie da się jej wyleczyć jednorazowa terapią. Dlatego odstawienie leków może powodować nagły skok ciśnienia.

FAŁSZ

Naukowcy na łamach „Journal of American Medical Association" podali, że według badań sól nie wywołuje nadciśnienia. Sól nie jest powodem zachorowań na nadciśnienie, ale osoby, które są już chore, powinny ją ograniczać.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)