7 niesamowitych przypraw, o których działaniu nie wiesz wszystkiego

Przyprawy to te składniki potraw, które przywodzą na myśl energię atomową. Mieszczą one bowiem w niewielkiej masie i objętości ogromną moc dobroczynnych substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Spis treści

Przypraw nie trzeba zjadać w dużych ilościach, nie wymagają one specjalnych warunków przechowywania, nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo ubogacają smak przygotowywanych posiłków i zamieniają go w ucztę dla podniebienia. Po które z nich najlepiej sięgać, by zachować zdrowie i urodę jak najdłużej, a przy okazji sprawdzić, czy przypisywane im niegdyś działanie ma coś wspólnego z prawdą? Poniżej kilka propozycji:

1. Czosnek

Budowniczych egipskich piramid chronił on przed złymi mocami, a w średniowieczu bronił ludzi przed czarownicami. Współcześnie ochrania nas przed przeziębieniami, nadciśnieniem, nowotworami, miażdżycą. Pobudza apetyt i poprawia trawienie. 

2. Estragon

Jego łacińska nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „małego smoka” i zgodnie z wierzeniami leczy ukąszenia węży. Niemniej jednak sprawdza się w postaci naparu poprawiającego trawienie, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwskurczowo. Jest pomocny przy chorobach nerek. Z

3. Kminek

Niegdyś przypisywano mu magiczną moc: miał zapobiegać rozstaniom. Był zatem nieodłącznym składnikiem eliksirów miłości. Dzisiaj natomiast ceni się go jako remedium na niestrawność, wzdęcia, brak apetytu oraz nieświeży oddech.

4. Pietruszka

Zgodnie z tym, co zaświadcza Homer, greccy wojownicy karmili swoje konie pietruszką. I na pewno nie robili tego bez powodu. Bogata jest ona w witaminy A, C i z grupy B oraz w żelazo, wapń, magnez i – działający antynowotworowo – chlorofil.

5. Tymianek

Tymianek - zwany również macierzanką – w starożytności służył rzymskim żołnierzom. Kąpiele w naparze z tego zioła miały zapewnić im odwagę i sprzyjać nabraniu tężyzny. Dzisiaj służy raczej pomocą przy napadach kaszlu, objawach przeziębienia i bólach gardła. Co ciekawe, warto sięgnąć po tymianek przy dolegliwościach związanych z syndromem dnia wczorajszego.

6. Seler

Wieńcem z selera wieńczono głowy zwycięzców igrzysk odbywanych na cześć Zeusa w starożytnej Grecji. Niemniej jednak, wykorzystywany był również w celach leczniczych. I słusznie! Współczesne badania naukowe dowiodły, że drzemie w nim aż 86 cennych dla zdrowia składników. Ma działanie oczyszczające, uspokajające, moczopędne i obniżające ciśnienie.

7. Rozmaryn

W dawnych czasach używano go w celu wzmocnienia pamięci, co miało ułatwiać kochankom wytrwanie w wierności w miłości. To ciekawe zastosowanie zostało obecnie już zupełnie zapomniane. Ponadto w czasach zarazy jego zapach miał odstraszać choroby, toteż woreczki z rozmarynem często noszono na szyi. Dzisiaj liści rozmarynu używa się w celu pobudzenia krążenia i łagodzenia bólów reumatycznych. Ponadto, dodany do tłustych potraw ułatwia ich trawienie.

Jak świat światem, tak ludzie zawsze szukali pomocy w trapiących ich dolegliwościach w otaczającej przyrodzie. O ile część z tych wierzeń wywołuje uśmiech na naszej twarzy, to nie można zapominać, że przez wieki stanowiły one jedyne dostępne lekarstwa – lekarstwa, które pomagały.

Zobacz: Kardamon - właściwości lecznicze indyjskiej przyprawy

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Ból żołądka – domowe sposoby na ból żołądka. Co na ból?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból żołądka – domowe sposoby na ból żołądka. Co na ból?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Jakie zioła na obniżenie ciśnienia warto stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - jak stosować? Maść i olejek
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama