7 niesamowitych przypraw, o których działaniu nie wiesz wszystkiego

Przyprawy to te składniki potraw, które przywodzą na myśl energię atomową. Mieszczą one bowiem w niewielkiej masie i objętości ogromną moc dobroczynnych substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Spis treści

Przypraw nie trzeba zjadać w dużych ilościach, nie wymagają one specjalnych warunków przechowywania, nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo ubogacają smak przygotowywanych posiłków i zamieniają go w ucztę dla podniebienia. Po które z nich najlepiej sięgać, by zachować zdrowie i urodę jak najdłużej, a przy okazji sprawdzić, czy przypisywane im niegdyś działanie ma coś wspólnego z prawdą? Poniżej kilka propozycji:

1. Czosnek

Budowniczych egipskich piramid chronił on przed złymi mocami, a w średniowieczu bronił ludzi przed czarownicami. Współcześnie ochrania nas przed przeziębieniami, nadciśnieniem, nowotworami, miażdżycą. Pobudza apetyt i poprawia trawienie. 

2. Estragon

Jego łacińska nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „małego smoka” i zgodnie z wierzeniami leczy ukąszenia węży. Niemniej jednak sprawdza się w postaci naparu poprawiającego trawienie, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwskurczowo. Jest pomocny przy chorobach nerek. Z

3. Kminek

Niegdyś przypisywano mu magiczną moc: miał zapobiegać rozstaniom. Był zatem nieodłącznym składnikiem eliksirów miłości. Dzisiaj natomiast ceni się go jako remedium na niestrawność, wzdęcia, brak apetytu oraz nieświeży oddech.

4. Pietruszka

Zgodnie z tym, co zaświadcza Homer, greccy wojownicy karmili swoje konie pietruszką. I na pewno nie robili tego bez powodu. Bogata jest ona w witaminy A, C i z grupy B oraz w żelazo, wapń, magnez i – działający antynowotworowo – chlorofil.

5. Tymianek

Tymianek - zwany również macierzanką – w starożytności służył rzymskim żołnierzom. Kąpiele w naparze z tego zioła miały zapewnić im odwagę i sprzyjać nabraniu tężyzny. Dzisiaj służy raczej pomocą przy napadach kaszlu, objawach przeziębienia i bólach gardła. Co ciekawe, warto sięgnąć po tymianek przy dolegliwościach związanych z syndromem dnia wczorajszego.

6. Seler

Wieńcem z selera wieńczono głowy zwycięzców igrzysk odbywanych na cześć Zeusa w starożytnej Grecji. Niemniej jednak, wykorzystywany był również w celach leczniczych. I słusznie! Współczesne badania naukowe dowiodły, że drzemie w nim aż 86 cennych dla zdrowia składników. Ma działanie oczyszczające, uspokajające, moczopędne i obniżające ciśnienie.

7. Rozmaryn

W dawnych czasach używano go w celu wzmocnienia pamięci, co miało ułatwiać kochankom wytrwanie w wierności w miłości. To ciekawe zastosowanie zostało obecnie już zupełnie zapomniane. Ponadto w czasach zarazy jego zapach miał odstraszać choroby, toteż woreczki z rozmarynem często noszono na szyi. Dzisiaj liści rozmarynu używa się w celu pobudzenia krążenia i łagodzenia bólów reumatycznych. Ponadto, dodany do tłustych potraw ułatwia ich trawienie.

Jak świat światem, tak ludzie zawsze szukali pomocy w trapiących ich dolegliwościach w otaczającej przyrodzie. O ile część z tych wierzeń wywołuje uśmiech na naszej twarzy, to nie można zapominać, że przez wieki stanowiły one jedyne dostępne lekarstwa – lekarstwa, które pomagały.

Zobacz: Kardamon - właściwości lecznicze indyjskiej przyprawy

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!