7 polskich innowacji medycznych

Polscy naukowcy stawiają coraz większe kroki w rozwoju nowoczesnej medycyny, próbując sprostać coraz większym w. Oto 7 najciekawszych innowacji.
 

1. System Cyber-oko

Stworzony przez naukowców Politechniki Gdańskiej. System służy porozumiewaniu się osób niepełnosprawnych z otoczeniem. Dzięki innowacyjnej technologii chory jest w stanie, za pomocą ruchu gałki ocznej, wykonać określone polecenia na komputerze. Pomaga nie tylko w diagnozie stanu psychofizycznego pacjenta, ale również w nawiązaniu z nim kontaktu.

2. Łóżko przeciwodleżynowe

Skonstruowane przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Innowacyjne łóżko wykonane zostało ze specjalnego, elastycznego materiału. Jego innowacyjność polega na odprowadzaniu wilgoci oraz ciepła pacjenta. Elastyczny materiał rozciąga się pod wpływem ciężaru tak, by ciało miało lepszy dostęp do powietrza.

3. Analogi peptydowe

Nad analogami peptydowymi pochylili się naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego w Warszawie. Odkryli, że związki peptydowe działają nie tylko przeciwbólowo przy przebiegu chorób onkologicznych, ale są również skuteczne w terapii nowotworowej. Powstrzymują one rozwój komórek rakowych. Leki te są też znacznie efektywniejsze w zwalczaniu bólu.

4. Leczenie bólu neuropatycznego

Odpowiedzialny za badania nad nowym lekiem przeciwbólowym jest Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Innowacyjny lek skierowany zostanie do osób, które zmagają się z bólem neuropatycznym, wynikającym z uszkodzenia układu nerwowego. Ból ten towarzyszy takim chorobom jak cukrzyca, AIDS, półpasiec czy choroby nowotworowe. Badania wykazały, że nowy lek działa 10 razy silniej niż standardowe, dostępne środki.

5. Mięso bez alergenów

Współpraca Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przyniosła niecodzienne rozwiązanie prozdrowotne. Naukowcom udało się stworzyć mięso, które nie wywołuje alergii. Innowacją jest sposób wytwarzania mięsa. Z dodatków mięsnych wyeliminowano przede wszystkim białka oraz koncentraty sojowe, na rzecz naturalnych składników, np. ekstraktu z alg morskich. To pierwsza żywność w Polsce, która jest mniej kaloryczna i posiada większą wartość odżywczą. Na dodatek nie wywołuje alergii pokarmowych, która dotyka ok. 10% osób w Polsce.

6. Akcelerator Coline

Ten innowacyjny wynalazek został stworzony w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Urządzenie zwane Akceleratorem Coline może przysłużyć się w leczeniu raka. Wynalazek łączy w sobie precyzyjność badań chirurgicznych z radioterapią. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie badanie, które skupi się na napromieniowaniu jedynie nowotworu, a nie jak dotychczas, wszystkich innych organów chorego.

7. TIFN

Współpraca między polskimi i kanadyjskimi naukowcami spółki Helix Polska pozwoliła na stworzenie leku, który pomoże w leczeniu zmian przednowotworowych raka szyjki macicy. Obecne, najdalej posunięte padania dotyczą leku TINF, który - zażyty we wczesnym stadium raka szyjki macicy - hamuje rozwój choroby. Lek ma bardzo silne działanie przeciwwirusowe i może być podawany na etapie diagnozowania choroby. Ma postać kremu, więc jest bardzo łatwy w stosowaniu. Dzięki innowacyjnej strukturze jest bez problemu wchłaniany przez skórę.

Czytaj też: Polski wynalazek pozwoli wyspać się w 3 godziny?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA