Reklama
Nawyki, które wspierają prawidłową pracę serca
Co robić, aby wspierać swoje serce? Czasem nie potrzeba wiele – wystarczy przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić kilka prostych zmian. Wiele z nich dotyczy diety i ruchu, bo to one mają niebagatelny wpływ na sprawne funkcjonowanie serca. Przedstawiamy kilka propozycji, które z pewnością jest w stanie wprowadzić do swojej rutyny prawie każdy!
- Jedz śniadania. Według licznych badań osoby, które pomijają ten pierwszy posiłek, jedzą później dużo bardziej kaloryczne potrawy, a także mają tendencję do jedzenia kolacji o późnych godzinach nocnych1.
- Zmniejsz ilość soli w diecie. Duże spożycie soli zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, kamicy nerek, osteoporozy oraz nowotworów, głównie raka żołądka. Może prowadzić także do nadciśnienia krwi, które zwiększa ryzyko udarów mózgu oraz demencji, a także upośledza funkcje poznawcze2.
- Dorzuć na talerz więcej warzyw (szczególnie zielonych i strączkowych). Zawierają one mnóstwo witamin, a także błonnik, który nie tylko wspomaga trawienie, ale i pomaga usuwać z organizmu „zły” cholesterol.
- Pij zieloną herbatę. Według licznych autorów może ona zapobiegać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Sugeruje się, że ten korzystny wpływ wynika z faktu, że polifenole zawarte w herbacie zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL, co z kolei minimalizuje ryzyko rozpoczęcia się procesu miażdżycowego3.
- Wspomagaj się żywnością funkcjonalną, zawierającą dobre dla serca składniki. Do takich produktów należy między innymi margaryna Optima Cardio, zawierająca naturalne sterole roślinne, obniżające poziom cholesterolu. Ich działanie zostało potwierdzone w dziesiątkach niezależnych badań klinicznych i autoryzowane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) przyznaniem oświadczenia zdrowotnego.
- Ruszaj się regularnie. 3-4 razy w tygodniu wyjdź na spacer, na basen, rower czy jogging. Zdrowemu sercu sprzyjają przede wszystkim aktywności typu cardio. Doskonałym wyborem jest również joga – regularnie uprawiana wpływa pozytywnie na ciało i na psychikę. Jeśli cierpisz na choroby serca, skonsultuj rodzaj i częstotliwość aktywności z lekarzem.
- Godzinę przed spaniem odłóż telefon. Zdrowy, spokojny i mocny sen również nie pozostaje bez wpływu na zdrowie serca. Nie scrolluj więc smartfona przed spaniem, nie czytaj ostatnich doniesień i nie oglądaj wiadomości. Zamiast tego zrelaksuj się z książką albo medytacją. W czasie snu stabilizacji ulega praca układu krążenia – następuje spowolnienie rytmu pracy serca, dzięki czemu poprawia się jego wydolność.
Co jeszcze można zrobić, by wspomóc swoje serce?
Poza nawykami, które warto wprowadzić do swojej codzienności, należy podjąć także inne zmiany – niekoniecznie łatwe do zrealizowania. Jedną z nich jest rzucenie palenia. Walka z nałogiem często jest trudna, natomiast bez tego nie można mówić o wspieraniu sprawnej pracy serca. Palenie papierosów zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o 50%.
Jeśli pijesz alkohol – nie musisz całkowicie z niego rezygnować. Słodkie wino, drinki czy piwo zamień na lampkę czerwonego wytrawnego wina – zawarte w nim składniki (alkohol, polifenole – wśród nich resweratrol) mogą poprawiać profil lipidów, co sprawia, że obniża się oksydacja „złego” cholesterolu. Działanie kardioprotekcyjne czerwonego wina wiąże się oczywiście z jego umiarkowanym piciem. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest to 1, maksymalnie 2 kieliszki wina dziennie (około 10-20 g czystego alkoholu na dzień)4.
Czynnikiem, który osłabia serce, jest również stres – oczywiście nie da się go wyeliminować z życia całkowicie, ale warto poobserwować, jakie sytuacje (a może osoby?) sprawiają, że stajesz się nerwowy i zestresowany. Być może przynajmniej część z nich można ograniczyć.
Żeby wzmocnić serce, trzeba działać kompleksowo – wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, rzucić palenie, zacząć się regularnie ruszać i regularnie badać. Tylko wtedy jest szansa na to, że twoje serce będzie mocne, silne i sprawne przez wiele lat!
1. https://pulsmedycyny.pl/sniadanie-to-podstawa-dla-zdrowego-serca-877267
2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadmierne-spozycie-soli-cukru-i-tluszczu-zagraza-zdrowiu/
3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/196645,zielona-herbata
4. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wino-czerwone-wplyw-na-zdrowie/