Dla Ciebie, na zdrowie!

7 prostych nawyków na wzmocnienie serca dla każdego

Siedząca praca, niska aktywność fizyczna albo jej zupełny brak w czasie wolnym, a do tego niewłaściwa dieta – to idealny przepis na to, by twoje serce stawało się coraz słabsze. Niezdrowy tryb życia może doprowadzić do poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych, których konsekwencjami nierzadko są zawały i udary. Można jednak podjąć próby ograniczenia ryzyka zapadnięcia na tego typu choroby, wprowadzając w życie proste nawyki. Podpowiadamy jakie!
7 sposobów na mocne serce
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Nawyki, które wspierają prawidłową pracę serca

Co robić, aby wspierać swoje serce? Czasem nie potrzeba wiele – wystarczy przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić kilka prostych zmian. Wiele z nich dotyczy diety i ruchu, bo to one mają niebagatelny wpływ na sprawne funkcjonowanie serca. Przedstawiamy kilka propozycji, które z pewnością jest w stanie wprowadzić do swojej rutyny prawie każdy!

  • Jedz śniadania. Według licznych badań osoby, które pomijają ten pierwszy posiłek, jedzą później dużo bardziej kaloryczne potrawy, a także mają tendencję do jedzenia kolacji o późnych godzinach nocnych1.
  • Zmniejsz ilość soli w diecie. Duże spożycie soli zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, kamicy nerek, osteoporozy oraz nowotworów, głównie raka żołądka. Może prowadzić także do nadciśnienia krwi, które zwiększa ryzyko udarów mózgu oraz demencji, a także upośledza funkcje poznawcze2.
  • Dorzuć na talerz więcej warzyw (szczególnie zielonych i strączkowych). Zawierają one mnóstwo witamin, a także błonnik, który nie tylko wspomaga trawienie, ale i pomaga usuwać z organizmu „zły” cholesterol.
  • Pij zieloną herbatę. Według licznych autorów może ona zapobiegać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Sugeruje się, że ten korzystny wpływ wynika z faktu, że polifenole zawarte w herbacie zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL, co z kolei minimalizuje ryzyko rozpoczęcia się procesu miażdżycowego3.
  • Wspomagaj się żywnością funkcjonalną, zawierającą dobre dla serca składniki. Do takich produktów należy między innymi margaryna Optima Cardio, zawierająca naturalne sterole roślinne, obniżające poziom cholesterolu. Ich działanie zostało potwierdzone w dziesiątkach niezależnych badań klinicznych i autoryzowane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) przyznaniem oświadczenia zdrowotnego.
  • Ruszaj się regularnie. 3-4 razy w tygodniu wyjdź na spacer, na basen, rower czy jogging. Zdrowemu sercu sprzyjają przede wszystkim aktywności typu cardio. Doskonałym wyborem jest również joga – regularnie uprawiana wpływa pozytywnie na ciało i na psychikę. Jeśli cierpisz na choroby serca, skonsultuj rodzaj i częstotliwość aktywności z lekarzem.
  • Godzinę przed spaniem odłóż telefon. Zdrowy, spokojny i mocny sen również nie pozostaje bez wpływu na zdrowie serca. Nie scrolluj więc smartfona przed spaniem, nie czytaj ostatnich doniesień i nie oglądaj wiadomości. Zamiast tego zrelaksuj się z książką albo medytacją. W czasie snu stabilizacji ulega praca układu krążenia – następuje spowolnienie rytmu pracy serca, dzięki czemu poprawia się jego wydolność.

Co jeszcze można zrobić, by wspomóc swoje serce?

Poza nawykami, które warto wprowadzić do swojej codzienności, należy podjąć także inne zmiany – niekoniecznie łatwe do zrealizowania. Jedną z nich jest rzucenie palenia. Walka z nałogiem często jest trudna, natomiast bez tego nie można mówić o wspieraniu sprawnej pracy serca. Palenie papierosów zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o 50%.

Jeśli pijesz alkohol – nie musisz całkowicie z niego rezygnować. Słodkie wino, drinki czy piwo zamień na lampkę czerwonego wytrawnego wina – zawarte w nim składniki (alkohol, polifenole – wśród nich resweratrol) mogą poprawiać profil lipidów, co sprawia, że obniża się oksydacja „złego” cholesterolu. Działanie kardioprotekcyjne czerwonego wina wiąże się oczywiście z jego umiarkowanym piciem. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest to 1, maksymalnie 2 kieliszki wina dziennie (około 10-20 g czystego alkoholu na dzień)4.

Czynnikiem, który osłabia serce, jest również stres – oczywiście nie da się go wyeliminować z życia całkowicie, ale warto poobserwować, jakie sytuacje (a może osoby?) sprawiają, że stajesz się nerwowy i zestresowany. Być może przynajmniej część z nich można ograniczyć.

Żeby wzmocnić serce, trzeba działać kompleksowo – wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, rzucić palenie, zacząć się regularnie ruszać i regularnie badać. Tylko wtedy jest szansa na to, że twoje serce będzie mocne, silne i sprawne przez wiele lat!

1. https://pulsmedycyny.pl/sniadanie-to-podstawa-dla-zdrowego-serca-877267

2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadmierne-spozycie-soli-cukru-i-tluszczu-zagraza-zdrowiu/

3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/196645,zielona-herbata

4. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wino-czerwone-wplyw-na-zdrowie/

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Serce
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza, czym grozi i jak obniżyć? Przyczyny
Zabieg cewnikowania serca
Cewnikowanie serca - u dziecka i dorosłego. Czy boli?
Lekarz bada pacjenta z rakiem serca
Rak serca - objawy u dzieci i dorosłych. Jak wyleczyć?
Model serca z dziurą
Dziura w sercu - u dziecka i dorosłego. Jakie objawy?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!