Nowy sklep

już ON-LINE

7 zagrożeń dla zdrowia podczas podróży

Wybierając się w podróż, staramy się pamiętać o wszystkim. W trakcie przygotowań zapominamy jednak o tym, że w trakcie podróży możemy być narażeni na zdrowotne nieprzyjemności. Jak się przed nimi uchronić?
 

1. Choroba lokomocyjna

Najczęściej występuje w dzieciństwie i z czasem mija, ale zdarza się, że choroba lokomocyjna zostaje z nami na dłużej. Objawia się nudnościami i wymiotami w wyniku poruszania się dowolnym środkiem transportu.

Przed podróżą ważny jest lekki posiłek. By nie dopuścić do mdłości, należy siadać przodem do kierunku jazdy, by oprzeć wzrok na jednym, nieruchomym punkcie. Ważny jest również dostęp do świeżego powietrza. W trakcie podróży można zamknąć oczy oraz głęboko oddychać, a pod ręką zawsze powinna być niegazowana woda mineralna. Pomocne okażą się również odpowiednie leki z apteki.

Zobacz też: Wyszukiwarka połączeń PKP – sprawdź, jak z niej korzystać

2. Odwodnienie

Może do niego dojść gdy często występują wymioty lub biegunka. W takich przypadkach ważne jest częste nawadnianie organizmu. Do odwodnienia może dojść również, gdy w zbyt nadmiernych ilościach spożywa się kawę lub alkohol. Wodę z organizmu traci się wskutek oddychania, pocenia się oraz oddawania moczu. Objawy odwodnienia to suchość w ustach, ból głowy, osłabienie, rzadsze oddawanie moczu, podwyższona temperatura, skurcze mięśni. Dlatego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza podczas długich podróży.

Czytaj też: Lubisz lato? Uważaj, odwodnić możesz się łatwiej niż myślisz

3. Szok termiczny

Podczas podróży można doprowadzić do szoku termicznego, zwłaszcza latem. Błędem jest częste korzystanie z klimatyzacji. Jeśli podróżujesz samochodem, a upał daje się we znaki, przewietrz auto przed podróżą, a następnie uchylaj okna lub szyberdach podczas jazdy. Dopiero potem można włączyć klimatyzację. Ustaw ją tak, by różnica temperatur między otoczeniem a wnętrzem auta wynosiła nie więcej niż 5 stopni. Inaczej można doprowadzić do szoku termicznego. Klimatyzacja nie powinna być nastawiona bezpośrednio na podróżnych, ponieważ może doprowadzić do przeziębienia.

4. Obrzęk nóg

Dolegliwość ta występuje, gdy podróżny narażony jest na długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, na przykład podczas jazdy samochodem czy lotu samolotem. Opuchnięcie pojawia się, gdy krew krąży wolniej. Opuchnięcia pojawiają się w okolicy kostek oraz łydek. By uniknąć puchnięcia nóg, należy co jakiś czas spacerować po pokładzie samolotu lub, podczas podróży autem, robić częste, ale krótkie postoje, podczas których należy rozruszać dolne kończyny. Częste obrzęki mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej.

5. Zatkane uszy

Ból uszu oraz głowy towarzyszy tym podróżnym, którzy narażeni są na częste zmiany ciśnienia, najczęściej podczas lotu samolotem. Przyczyną jest naciskanie powietrza na błonę bębenkową ucha. To nieprzyjemne uczucie może utrzymywać się jeszcze długo po opuszczeniu pokładu samolotu. By odetkać uszy, można na różne sposoby poruszać żuchwą, na przykład żując gumę, ssąc cukierka, przełykając ślinę. Skuteczne może być również skropienie oczu kroplami do nosa lub użycie zatyczek, które dostępne są na lotniskach.

6. Ból kręgosłupa

Często występującą niedogodnością podczas podróży jest ból pleców, zwłaszcza u kierowców. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji powoduje ból kręgosłupa. Aby temu zaradzić, należy przede wszystkim odpowiednio ustawić fotel w pojeździe oraz robić częste postoje co 40-45 minut jazdy. Pożyteczny będzie krótki spacer, kilka ćwiczeń rozciągających oraz przysiady. Dostępne są także specjalne dodatki do siedzenia w aucie, które zminimalizują uczucie niewygody i zmniejszą ból kręgosłupa.

7. Zmęczenie i znużenie

Wielogodzinna jazda samochodem oraz upał mogą doprowadzić do zmęczenia i rozdrażnienia kierowcy, a także spowolnienia jego ruchów. Ważne jest, by w podróż wybierać się po porządnie przespanej nocy. Senność podczas jazdy może zaatakować nie tylko późnym wieczorem, ale także w upalne popołudnie. Znużenie i brak koncentracji podczas jazdy mogą doprowadzić do kolizji oraz wypadków drogowych. Należy wówczas zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu, nawodnienie organizmu oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Czytaj też: Jak radzić sobie ze zmianą strefy czasowej?

Sprawdź: Jak korzystać z bankomatu za granicą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA