7 zdrowych egoizmów

Starszy niż rok
Zachowanie się w zgodzie ze sobą tylko z pozoru jest prostą sprawą. Nie zawsze się tak dzieje. Często z uwagi na towarzyszących nam ludzi bądź ze względu na panującą sytuację powstrzymujemy się przed reakcją, jaką podpowiada nam organizm.

Z tego udawania „kogoś innego” biorą się frustracje, depresje i wyrzuty sumienia prowadzące do przygnębienia. Słuchaj swojego organizmu i staraj się zachowywać tak, jak ci podpowiada, nawet jeśli inni uznają cię za... egoistę. Przynajmniej będziesz mieć pewność, że nie niszczysz swojego zdrowia psychicznego.

1. Gniew
W miejscach publicznych lub w towarzystwie innych osób na ogół staramy się unikać pokazywania naszego gniewu. Tymczasem gniew pozwala pozbyć się nagromadzonej złej energii, wprowadzając nas ponownie w stan emocjonalnej równowagi. Naucz się więc wyrażać swój gniew i nie gromadź go w sobie. Przekształć złą energię w konstruktywne działanie np. poprzez intensywne ćwiczenia na siłowni  - rozładujesz w ten sposób emocje, a przy okazji zrobisz coś dobrego dla swojej sylwetki.

2. Poczucie zagubienia
Czujemy się zagubieni, jeśli obrany przez nas kierunek w życiu okazuje się błędnym. Taka sytuacja powinna skłonić nas do głębszego wejrzenia wewnątrz siebie i wsłuchania w wewnętrzną intuicję. Jeśli zdarzyło Ci się zgubić w wielkim mieście, czy szukając ponownie drogi nie odkryłeś miejsc, do których w inny sposób nigdy byś nie trafił? Tak samo może być z twoim życiem - szukając drogi powrotnej poprzez wejrzenie w głąb siebie, możesz odkryć coś na co wcześniej nigdy nie zwróciłeś uwagi. Być może w ten sposób odkryjesz w sobie nowe pasje i umiejętności, lepiej poznasz samego siebie a nowo obrane cele okażą się cenniejsze niż poprzednie.

Zobacz: 13 chwil, w których możesz poczuć szczęście

3. Płacz
Płacz, podobnie jak gniew jest zdrową, ludzką reakcją na daną sytuację. Niezależnie od tego czy będą to łzy smutku czy łzy szczęścia nie zatrzymuj ich i nie wstydź się płakać. Łzami pokażesz swoją szczerość i wrażliwość, ale także oczyścisz swój umysł z nagromadzonych emocji.

4. Samotność
Przebywanie tylko z samym sobą nie zawsze musi oznaczać, że nie jesteśmy towarzyscy. Nie zawsze musisz mieć ochotę na spędzanie czasu z innymi, jeśli czujesz, że wolisz pobyć sam – nie ma w tym nic złego. Samotność pozwala nam się odprężyć, wyciszyć, przemyśleć ważne kwestie i zregenerować siły. Pozwól sobie czasami na samotny wieczór.

5. Nie słuchaj innych
Nie słuchanie rad innych zapewne może zostać odebrane jako ignorancja czy wręcz bezczelność. Ale są sytuacje, gdy wbrew wszelkim radom czujesz, że musisz postąpić inaczej. To twój wewnętrzny głos i jemu zaufaj. Bądź otwarty na rady innych, akceptuj je jeśli czujesz, że są dla ciebie dobre, ale odrzucaj jeśli musiałbyś się do nich zmuszać.

6. Łam zasady
Zasady stworzyli ludzie, którzy jak ty czasami mogą się mylić. Łam je, jeśli uznasz, że cię ograniczają. Bądź wizjonerem i żyj tak aby być z siebie dumnym. Czasami warto złamać zasady, które blokują twój rozwój. Weź przykład z wielkich, którzy łamali zasady - jak chociażby Martin Luther King Jr - i nie bój się podążać podobną drogą.

7. Bądź indywidualistą
Osoby wyróżniające się z tłumu na ogół miały lub mają ciężkie życie. Szczególnie w gronie nastolatków mogą być uważane za dziwaków czy odmieńców. Jeśli w jakiś sposób odróżniasz się od innych, ci inni wykluczają cię ze swojego otoczenia. Tymczasem ta inność może właśnie oznaczać twoją wielką indywidualność i bycie ponadprzeciętnym. Bądź sobą nawet jeśli „nie pasujesz” do innych. Nie patrz na innych w kategoriach lepszych czy gorszych, patrz przez pryzmat inności i tą innością się zachwycaj.

Zobacz: Mądrość przekazana przez starsze pokolenie

Sprawdź: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA