Aby letni urlop przetrwać w zdrowiu

Choroba może skutecznie zepsuć nam długo oczekiwany letni wypoczynek. Latem narażeni jesteśmy nie tylko na urazy czy poparzenia słoneczne, ale także na różnego rodzaju zakażenia.

Oprócz apteczki pierwszej pomocy zabierzmy więc na urlop kilka porad, jak uniknąć najczęściej spotykanych wakacyjnych infekcji. Zobacz: Porady na letni urlop

Letnie przeziębienie

Wbrew pozorom przeziębić się latem wcale nie jest tak trudno, nawet przy najpiękniejszej pogodzie. Naszą odporność mogą bowiem osłabić gwałtowne wahania temperatury, na jakie narażamy organizm pragnąc schłodzić się w upalne dni. Zdradliwa bywają kąpiel rozgrzanego ciała w zimnej wodzie, picie napojów prosto z lodówki oraz zajadanie się lodami. A i sama pogoda w czasie wakacji może płatać figle, zwłaszcza nad morzem i w górach.

Jak uniknąć przeziębienia latem?

1. Unikajmy przegrzania i wyziębienia organizmu.
2. Nie wchodźmy do wody zaraz po opalaniu, ale powoli przyzwyczajajmy organizm do niższej temperatury.
3. W czasie upałów nie pijmy napojów prosto z lodówki.
4. Z klimatyzowanych pomieszczeń lub samochodu wychodźmy powoli, adaptując organizm do wyższej temperatury.
5. Wybierajmy posiłki bogate w witaminy, zwłaszcza w witaminę C.

Czytaj też: Zaplanuj urlop bez przykrych niespodzianek

Nawracające zakażenie

Nie tylko gardło narażone jest w czasie wakacji na zakażenia. Bardzo często, zwłaszcza u kobiet, rozwijają się stany zapalne dróg moczowych, a zwłaszcza zapalenia pęcherza. Choroba objawia się częstym, bolesnym oddawaniem moczu oraz uczuciem ciągłego parcia na pęcherz. Może pojawić się gorączka oraz złe samopoczucie.
Zapobiegamy w kilka sposobów: po kąpieli od razu zmieńmy mokry kostium na suchy, nie siadajmy na zimnych kamieniach i mokrej trawie, pijmy jak najwięcej płynów (minimum 2 litry dziennie), aby regularnie przepłukiwać drogi moczowe - jeśli nawet bakteria przedostanie się do pęcherza, zostanie wówczas szybko wypłukana wraz z moczem. Unikajmy noszenia ciasnej bielizny ze sztucznych tkanin.

Grzybica stóp

Wakacje sprzyjają także zachorowaniom na grzybicę stóp. Grzyby lubią ciepło i wilgoć, a latem nietrudno o sytuacje, kiedy nasze stopy są spocone i wilgotne. Najłatwiej zarazić się grzybicą poprzez korzystanie z publicznych basenów i pryszniców, noszenie ciężkiego, nieprzewiewnego obuwia oraz brak higieny. Dokładnie oglądajmy zatem nasze stopy, aby nie przegapić pierwszych objawów choroby. Najczęściej zmiany pojawiają się między palcami: jest to łuszczenie, maceracja i pękanie naskórka. Inny rodzaj grzybicy objawia się swędzącym zaczerwieniem skóry i tworzeniem na niej pęcherzyków. Zaniedbana grzybica stóp może doprowadzić do zajęcia paznokci, a wówczas leczenie będzie o wiele dłuższe i trudniejsze.

Jak zapobiec grzybicy?

1. Korzystając z basenu, przebieralni czy publicznych natrysków zawsze zakładajmy klapki.
2. Po każdej kąpieli dokładnie wycierajmy stopy, a zwłaszcza przestrzenie między palcami.
3. Obcinajmy krótko paznokcie u stóp.
4. Korzystajmy wyłączenie z własnego ręcznika i nożyczek do paznokci.
5. W upalne dni unikajmy nieprzewiewnych skarpet oraz obuwia.

Czytaj też: Urlop w tropikach - jak się przygotować

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA