Aby ruch nie sprawiał bólu

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Stawy stanowią najważniejszą część składową układu ruchu. Ze względu na pełnione funkcje oraz skomplikowaną budowę to one najczęściej ulegają uszkodzeniu, a choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą wśród chorób stawów.

Spis treści

Szacuje się, że w krajach europejskich cierpi na nią około jednej piątej wszystkich mieszkańców, a częstość jej występowania wyraźnie zwiększa się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych choroba ta jest drugą po chorobie niedokrwiennej serca przyczyną niezdolności do pracy.

Ból przewlekły

Następstwem choroby zwyrodnieniowej stawów są przewlekły ból, niepełnosprawność a czasami kalectwo. Jej rozwojowi sprzyjają przebyte zabiegi operacyjne, urazy, praca zawodowa w pozycji klęczącej i kucznej. Skutki zdrowotne i obciążenie finansowe związane z chorobami układu ruchu są poważne, dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka i właściwe leczenie.

Czytaj też: Ćwiczenia na jesień. Doładuj się pozytywną energią!

Przeprowadzone badania naukowe wskazują na skuteczność glukozaminy we wspomaganiu leczenia zapalenia stawów. Pobudza ona odbudowę chrząstki stawowej, wpływając na sprawniejsze funkcjonowanie stawu, i wykazuje efekt przeciwzapalny. Przede wszystkim jednak ma ona długotrwałe działanie przeciwbólowe, a to właśnie ból jest głównym czynnikiem pogarszającym jakość życia chorych.
Zalecana dawka lecznicza to 1500 mg glukozaminy/ dzień (3 kapsułki Artresanu).
W ponad 20 próbach klinicznych obejmujących ok. 3 tys. pacjentów leczonych glukozaminą przez kilka tygodni, wykazano pozytywny efekt terapeutyczny, zarówno po zakończeniu podaniu leku, jak i po kilku miesiącach. Warto też podkreślić, że z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie glukozaminy jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.

Glukozamina" style="min-height: 76px">

Glukozamina

Glukozamina zaliczana jest do "leków modyfikujących strukturę chrząstki stawowej i przebieg choroby" - "Ogólnie glukozamina wpływając na metabolizm chrząstki w różnych mechanizmach mogłaby zmniejszać stopień uszkodzenia, a więc działać modyfikująco (...). Ostatnio wykazano, że 3-letnie podawanie glukozaminy w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów) kolan może zapobiegać zmianom strukturalnym w stawie i istotnie zmniejszać objawy. Stosowanie preparatów glukozaminy jest bezpieczne (...)." ("Leki współczesnej terapii w Polsce" 5/2001).
Preparat jest polecany:

  • w profilaktyce i wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie, artretyzmie, nadwyrężeniach stawów
  • w osteoporozie
  • w leczeniu złamań, urazów stawów, ścięgien
  • dla sportowców
  • dla osób starszych

Zobacz: Migrena i napięciowy ból głowy – jakie są różnice?