
Spis treści
Szacuje się, że w krajach europejskich cierpi na nią około jednej piątej wszystkich mieszkańców, a częstość jej występowania wyraźnie zwiększa się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych choroba ta jest drugą po chorobie niedokrwiennej serca przyczyną niezdolności do pracy.
Ból przewlekły
Następstwem choroby zwyrodnieniowej stawów są przewlekły ból, niepełnosprawność a czasami kalectwo. Jej rozwojowi sprzyjają przebyte zabiegi operacyjne, urazy, praca zawodowa w pozycji klęczącej i kucznej. Skutki zdrowotne i obciążenie finansowe związane z chorobami układu ruchu są poważne, dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka i właściwe leczenie.
Czytaj też: Ćwiczenia na jesień. Doładuj się pozytywną energią!
Przeprowadzone badania naukowe wskazują na skuteczność glukozaminy we wspomaganiu leczenia zapalenia stawów. Pobudza ona odbudowę chrząstki stawowej, wpływając na sprawniejsze funkcjonowanie stawu, i wykazuje efekt przeciwzapalny. Przede wszystkim jednak ma ona długotrwałe działanie przeciwbólowe, a to właśnie ból jest głównym czynnikiem pogarszającym jakość życia chorych.
Zalecana dawka lecznicza to 1500 mg glukozaminy/ dzień (3 kapsułki Artresanu).
W ponad 20 próbach klinicznych obejmujących ok. 3 tys. pacjentów leczonych glukozaminą przez kilka tygodni, wykazano pozytywny efekt terapeutyczny, zarówno po zakończeniu podaniu leku, jak i po kilku miesiącach. Warto też podkreślić, że z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie glukozaminy jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.
Glukozamina
Glukozamina zaliczana jest do "leków modyfikujących strukturę chrząstki stawowej i przebieg choroby" - "Ogólnie glukozamina wpływając na metabolizm chrząstki w różnych mechanizmach mogłaby zmniejszać stopień uszkodzenia, a więc działać modyfikująco (...). Ostatnio wykazano, że 3-letnie podawanie glukozaminy w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów) kolan może zapobiegać zmianom strukturalnym w stawie i istotnie zmniejszać objawy. Stosowanie preparatów glukozaminy jest bezpieczne (...)." ("Leki współczesnej terapii w Polsce" 5/2001).
Preparat jest polecany:
- w profilaktyce i wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie, artretyzmie, nadwyrężeniach stawów
- w osteoporozie
- w leczeniu złamań, urazów stawów, ścięgien
- dla sportowców
- dla osób starszych
Zobacz: Migrena i napięciowy ból głowy – jakie są różnice?
Ocena użytkowników (4.00)
(liczba ocen 15)